Sobna čistoča
Ena prvih težav, s katerimi se spopadajo novopečeni lastniki pasjih mladičkov, je gotovo navajanje kužka na sobno čistočo. Kako se te naloge lotiti, da bomo pri tem čim bolj uspešni, svetuje kinologinja Katja Rant.
Sobna čistoča pomeni, da pes opravlja potrebo zunaj, na mestu, ki ga določimo, ne pa v stanovanju. Da bi to dosegli, je pomembno, da z učenjem začnemo takoj, ko kuža pride v naš dom. Če se pes enkrat navadi na opravljanje potrebe v stanovanju, ga je namreč zelo težko prepričati, da zdaj stanovanje ni več primerno mesto za to.
Pri tem je ključnih prvih nekaj tednov, v katerih pes lahko utrdi naučeno. Če na začetku potrebe nikoli ne bo opravil na neželenem mestu, ampak vedno tam, kjer sme, potem se neželeno vedenje tudi kasneje nikoli ne bo pojavilo.
Od mladička ne pričakujte preveč
Učenje sobne čistoče zahteva kar nekaj časa, volje in potrpljenja, saj mladiček ni sposoben dolgo zadržati urina in blata. Osem tednov star mladiček lahko zdrži približno dve uri, tri mesece star mladiček tri do štiri ure, pet mesecev star mladiček pet do šest ur, pol leta star mladiček pa lahko brez opravljanja potrebe zdrži že približno osem ur.
Psiček vam bo sam pokazal, kdaj mora ven
Pri doseganju sobne čistoče boste uspešni, če boste psičku omogočili opravljanje potrebe zunaj po vsakem hranjenju, pitju, igri, treningu in spanju. To seveda pomeni, da moramo psička ves čas imeti na očeh in opazovati njegovo vedenje in bioritem. Takoj, ko opazimo, da ga tišči na potrebo (postane nemiren in daje občutek, da išče prostor, kjer bi se lahko olajšal), ga odnesemo ven na primerno mesto za opravljanje potrebe.
Če smo dlje časa odsotni, prosimo (ali pa najamemo) nekoga, da pride psička med tem časom večkrat sprehoditi. Pri učenju sobne čistoče nam lahko zelo pomaga uporaba hišnega boksa ali kletke. To pomeni, da pes takrat, ko mu ne moramo posvetiti vse naše pozornosti, počiva v boksu. Psi nagonsko neradi ponečedijo svoje ležišče, zato nas bo opozoril, ko ga bo tiščalo.
Za morebitne nesreče psička ne smemo kaznovati. Najverjetneje je do nje prišlo zaradi naše nepozornosti. Mesto „nesreče“ očistimo s čistilom in nato še z mešanico vode in kisa, da nevtraliziramo neprijeten vonj.
Psa lahko spotoma naučimo tudi, da bo potrebo opravljal na povelje. Preden počepne, izgovorimo povelje „LULAJ“ in želeno vedenje pohvalimo in nagradimo.
Vredno se je potruditi in mladičku nameniti ves potreben čas za učenje, saj velja pravilo: „Kar se Piki nauči, to Piki zna.“
Preberite še več nasvetov vodje pasje šole Sedi5:
-
Pasji boks naj bo del osnovne opreme
-
Otrok in pes
-
Pasja ločitvena tesnoba
-
Po psa v zavetišče: Vedenjske motnje
-
Po psa v zavetišče: Starejši psi
-
Po psa v zavetišče: Odrasli psi
-
Po psa v zavetišče: Mladički
-
Po psa v zavetišče: Izbira naj bo premišljena