Po psa v zavetišče: Vedenjske motnje
Razmišljate o tem, da bi posvojili psa iz zavetišča? Kinologinja Katja Rant, ki pripravlja članke o tem, kaj lahko pričakujemo pri posvojitvi zavetiščarjev, tokrat predstavlja najpogostejše vedenjske motnje psov v zavetišču.
Zavetišče je precej stresno okolje, vendar se večino psov hitro prilagodi na bivanje v njem. Nekateri psi pa že ob prihodu v zavetišče kažejo vedenjske težave, ki se sčasoma ob nepravilnem pristopu oskrbnikov, lahko stopnjujejo. Velikokrat pa pride do izbruha vedenjskih težav šele po prihodu v zavetišče. Tu gre največkrat za pse, ki so nekoč imeli topel dom, potem pa so jih lastniki zaradi tega ali onega razloga predali v zavetišče.
Ko pes pride v zavetišče, ga je potrebno testirati in opraviti zapisnik o vedenjskih značilnostih. Preden pa preteče obdobje karantene in je pes na voljo za posvojitev, pa je test potrebno ponoviti. Nekatera zavetišča teste vestno izvajajo. Pred posvojitvijo psa si je dobro ogledati rezultate testov.
Najpogosteje se v zavetiščih srečujejo z močnim obrambnim nagonom psov ter z njihovo obsesivno kompulzivno motnjo.
Obrambni nagon
Obrambni nagon spada med nagone po ohranitvi vrste in je zelo zaželen pri vojaških in policijskih psih. Pri domačih ljubljenčkih pa je velikokrat lahko težava. Obrambni nagon se lahko izraža z bojevitostjo ali pa umikom. Od trenutnih okoliščin pa je odvisno, katera od obrambnih reakcij bo prevladala.
Bojevitost:
- čuvanju hrane, teritorija in predmetov;
- ležanje pred vrati
- renčanje, lajanje in zaganjanje v druge pse ali ljudi;
Izogibanje pa izkazuje, da pes ni gotov sam vase, zato so njegove reakcije lahko naslednje:
- plašno se odzove na vsake nove in njemu nepoznane razmere;
- boji se pokov in nenadnih gibov;
- zavrača dotike tujcev;
Osnova za uspešno prevzgojo je, da prevzamemo položaj vodje v krdelu. Pes se mora zraven nas počutiti varno in nam zaupati. Uvesti moramo pravila in omejitve in se jih dosledno držati. Situacije, ki jih je predhodno dojemal kot neprijetno oz. grozečo, povežemo s pozitivno posledico oz. z nagrado. S tem mu spremenimo občutke pri srečanju s situacijo, ki je bila pred tem zanj neprijetna.
Odi, eden od psov z vedenjsko motnjo, ki mu je Katja pomagala z rehabilitacijo, še vedno čaka na nov dom:
Obsesivno kompulzivna motnja
OCD (Obsessive-Compulsive Disorder) se pogosto pojavlja pri psih, ki so pod stresom, napeti ali zdolgočaseni. Vzrok za OCD je lahko tudi tako imenovana ločitvena tesnoba (psa postane strah, ko ga pustimo samega ). Motnja se pogosto pokaže v uničevanje pohištva, raznih predmetov ali celo domačega vrta in se na pogled kaže kot nekontrolirana agresija. Simptomi OCD so lahko tudi obsedenost s kopanjem, grizenjem lastnega repa in tac, lajanjem v prazno in napadanjem različnih predmetov.
Kompulzivna motnja je lahko tudi dedna. Nekatere pasme so bolj dovzetne za to motnjo kot na primer dobermani, ki sesajo svojo kožo, nemški ovčarji, ki lovijo svoj rep in bullterjerji, ki imajo čudno navado, da svojo glavo vtikajo pod razne predmete in v takem položaju vztrajajo več časa.
Tudi lovljenje repa je simptom OCD:
V zavetišču sem se srečala z kar nekaj primeri OCD pri psih. Večinoma so bili to psi tipa bull, ki so jih lastniki predali v zavetišče. Po nekaj dneh bivanja v zavetišču, so se psi začeli neumorno vrteti okoli svoje osi in vneto loviti in gristi svoj rep. Ali pa so neprestano grizli in lizali tace. Nekateri so se poslužili kar stene ali vrat boksa. Nekateri so si v eni noči uspeli tako poškodovati, da je bila potrebna veterinarska oskrba.
Kadar sumimo da ima pes OCD je zelo pomembno, da ga temeljito pregleda veterinar. Simptome bomo omilili in odpravili, če bomo psu povečali fizično aktivnost in ga dovolj miselno zaposlili. Dobrodošle so tudi vaje za samokontrolo. Poleg tega pa je pomembno, da prevzamemo položaj vodje v krdelu. Pes se mora zraven nas počutiti varno in nam zaupati.
Katja Rant je v Zavetišču Ljubljana skrbela za rehabilitacijo psov, danes pa vodi šolo za pse Sedi5, v kateri posebno pozornost posveča ravno psom, ki so bili posvojeni iz zavetišč. Za Žverce.Si pripravlja nasvete za bodoče lastnike zavetiščarjev – prihodnjič lahko preberete več o tem, kako sprejeti posvojenčka v nov dom.
Preberite tudi ostale Katjine članke:
-
Po psa v zavetišče: Izbira naj bo premišljena
-
Po psa v zavetišče: Mladički
-
Po psa v zavetišče: Odrasli psi
-
Po psa v zavetišče: Starejši psi