Pasji boks naj bo del osnovne opreme
Čeprav ima mnogo ljudi pomisleke o tem, da bi psa zapirali v bivalno kletko, pa ta, če psa nanj pravilno navadimo, psom predstavlja varen in udoben kotiček. Kako se te naloge lotiti, svetuje kinologinja Katja Rant.
Sama si več ne predstavljam življenja s psom, ki ne bi bil navajen na prenosni pasji boks, saj gre tako lahko vedno in povsod z menoj. Ko gremo na počitnice in najamemo hotelsko sobo, apartma, ali pa se odpravimo na taborjenje ima pes vedno na voljo svoj varni brlogec, kjer se počuti domače in lahko brezskrbno počiva. Tudi jaz sem lahko brez skrbi. Vem, da se psu ne more ničesar pripetiti, hkrati pa pes ne more povzročiti nikakršne škode okolici.
Boks je zelo uporaben tudi za prevažanje psa v avtu, saj je tako transport najbolj varen. Pes ne more motiti voznika, hkrati pa je varno „pospravljen“ tudi v primeru naglega zaviranja ali prometne nesreče. Vožnja v boksu pa je prijetnejša tudi za našega pasjega prijatelja, saj se vozi v svoji potujoči hišici, ki mu daje udobje in varnost.
Boks pomaga tudi pri vzgoji
Eno najpomembnejših nalog uporaba boksa odigra v obdobju pasjega odraščanja, saj preprečuje, da bi mladič, ko zanj nimamo časa, razvil kakršnokoli neželeno vedenje, kot je uničevanje pohištva, kraja hrane, spanje na kavču ali postelji, plezanje na pohištvo, opravljanje potrebe v stanovanju in še bi lahko naštevala.
Če tega psiček v obdobju odraščanja nikoli ne bo poskusil, mu kaj takega ne bo padlo na pamet, ko bo odrasel. Hkrati se bo naučil, da ni nič nenavadnega biti nekaj časa sam v boksu in počivati, kar prepreči razvoj ločitvene tesnobe ob našem odhodu od doma.
Da bi boks psu predstavljal varno zavetje, ga moramo nanj pravilno navaditi
Najprej moramo izbrati boks primerne velikosti, da bo psu v njem udobno: biti mora dovolj velik, da pes lahko v njem udobno leži, brez težav vstane, se usede in obrne. Izbirate lahko med plastičnimi boksi in kovinskimi kletkami.
Postavimo ga na mesto, kjer bo kasneje, ko pes boksa ne bo več potreboval, pasje ležišče. Vratca fiksiramo tako, da se ne morejo samodejno zapreti. Psu dopustimo, da si ga sam pobližje ogleda in na začetku temu ne posvečamo posebne pozornosti. V boks lahko nekajkrat dnevno položimo kakšen pasji priboljšek ali briket.
Ko se pes prisotnost boksa navadi, lahko pričnemo s treningom
Navajanje na boks lahko traja od nekaj dni do nekaj tednov, odvisno od tega, koliko časa bomo posvetili treningu. V ta namen lahko porabimo celodnevno količino hrane, ki jo mora pes zaužiti. Vadimo večkrat na dan po 5 - 10 minut.
Korak 1: V boks vržemo briket in pustimo, da ga gre pes iskat. Vrata naj ostanejo odprta, da gre kuža lahko takoj, ko poje briket, spet ven. To ponavljamo, dokler ne bo šel pes z veseljem v boks. Nato lahko dodamo povelje „V BOKS“. To storimo tako, da najprej izrečemo povelje, nato v boks vržemo briket.
Korak 2: Psu poveljujemo „V BOKS“, vržemo vanj briket in počakamo, da ga gre pes iskat. Nato zapremo vrata boksa in psa nekajkrat nagradimo skozi mrežo na vratih boksa. Po nekaj sekundah vratca spet odpremo in spustimo psa iz boksa. Postopoma podaljšujemo čas, ko so vratca zaprta, in ga nagrajujemo skozi mrežo vrat.
Korak 3: Ko se pes udobno počuti tudi za zaprtimi vrati boksa, se lahko od boksa malce oddaljimo. Če pes mirno in tiho počaka, stopimo do njega, ga nagradimo skozi mrežo in zopet odidemo. To večkrat ponovimo.
Korak 4: Psa naučimo, da stopi iz boksa samo z našim dovoljenjem. To storimo tako, da odpremo vrata in jih zapremo nazaj, če pes želi ven. Postopek ponavljamo dokler pes ne počaka v boksu, ko odpremo vratca.
Korak 5: Postopoma podaljšujemo čas, ko je pes zaprt v boksu. Med tem časom ga lahko zaposlimo s kakšnim žvečljivim priboljškom, ki bo psička zamotil za dalj časa.
Pravila:
- Psa vedno spustimo iz boksa šele takrat, ko je umirjen, saj ga bomo tako tudi nagradili za mirnost. Hkrati pa bo to dober trening samokontrole.
- Če pes izhod iz boksa poskuša izsiliti z laježem in cviljenjem, njegovo vedenje ignoriramo.
- Poskrbimo, da bo imel psiček preden ga zapremo v boks dovolj gibanja in psihofizične zaposlitve. Ne pozabimo: utrujen pes je priden pes!
- Mladiček ne zmore dolgo zdržati zaprt v boksu, zato ga moramo vsakih nekaj ur peljati na sprehod in se z njim aktivno ukvarjati.