Kaj narediti, ko izgubite svojo žival?
Ne glede na to, kako skrbno nadziramo našo žival, se lahko prav vsakemu od nas zgodi, da mu njegov ljubljenček uide. Na koga naj se obrnemo v takem primeru?
Ne glede na to, kako skrbno nadziramo našo žival, se lahko prav vsakemu od nas zgodi, da mu njegov ljubljenček uide. Zato moramo o takšni situaciji razmišljati že v naprej in v prvi vrsti poskrbeti, da so naše živali označene:
- Čipiranje: Neboleč postopek, pri katerem živali z iglo pod kožo vstavijo čip, na katerem so zapisani vsi podatki o lastniku, je najboljše zagotovilo, da bo izgubljena žival zopet našla svoj dom. Za pse je obvezno od 1.1. 2003, prav tako pa je priporočljivo tudi za vse ostale živali, še posebej za mačke z zunanjim izhodom. Podatke na čipu lahko preveri vsak veterinar, kar najditeljem živali olajša iskanje njihovega lastnika.
- Značka s podatki: Najditelji vaše živali vas bodo najlažje kontaktirali v primeru, da je vaša žival opremljena z značko, na kateri je napisana vaša telefonska številka. Zančko obesite na ovratnico, ne pozabite pripisati tudi telefonske številke osebe, ki jo lahko pokličejo v primeru, da sami niste dosegljivi.
O izgubi živali takoj obvestite vse okoliške veterinarske ustanove in zavetišča. Natančno opišite, kje ste žival izgubili ter podajte njen podroben opis. Če najditelj pokliče v zavetišče, bodo tako že na podlagi opisa živali lahko predvidevali, kdo jo je izgubil in vas povezali z najditeljem.
Obvestite tudi medije
- Obvestila o izgubljenih živalih pogosto objavljajo lokalne radijske postaje.
- Uporabite moč družabnih omrežij: svoj oglas objavite na naši Facebook strani, priporočamo pa vam tudi objavo v Facebook skupini „Pes moj prijatelj“, ki ima več kot 90.000 članov.
- Oglas pošljite tudi na forume ljubiteljev živali – najbolj obiskana sta so Mojpes.net in Pesjanar.si, poleg tega pa obstaja tudi kopica specializiranih forumov za vse vrste domačih živali.
Vsekakor poskrbite tudi, da do izgube sploh ne bi prišlo. Pse z močnim nagonom ali takšne, ki ne obvladajo odpoklica, imejte vedno na povodcu, poskrbite pa tudi za sterilizacijo oz. kastracijo zunaj živečih mačk.