Po psa v zavetišče: Mladički
Bodoči posvojitelji se velikokrat znajdejo pred dilemo ali posvojiti mladiča, odraslega, ali starejšega psa. Kinologinja Katja Rant za lažjo odločitev predstavlja prednosti in slabosti vsakega posebej, tokrat mladičkov.
Mladički. Prisrčni, puhasti in mehki. Učijo se s svetlobno hitrostjo in kot spužva srkajo znanje. Ni lepšega, kot je delo z odraščajočim mladičem, ki te vsak dan preseneti z novimi podvigi in poskusi in radovedno odkriva svet okoli sebe. Vendar moramo natančno premisliti, ali je mladiček resnično pravilna odločitev za nas.
Pri mešančku, katerega izvor ni znan, moramo vzeti v zakup to, da ne vemo točno koliko bo zrasel in kakšno dolžino dlake bo imel. Njegov temperament in nagoni se še razvijajo. Pravilna socializacija, vzgoja in šolanje so ključnega pomena, če želimo da bo pes odrasel v dobrega družabnika. Zato se moramo zavedati, da nam bo to vzelo veliko našega časa. Če sami nismo dovolj poučeni in vešči, je obisk primerne pasje šole več kot dobrodošel.
Mladiči zahtevajo več pozornosti in našega časa kot odrasli psi
Ker se mladiček razvija in intenzivno raste, je tudi režim hranjenja drugačen kot pri odraslem psu. Mladički morajo do treh mesecev starosti praviloma hraniti 4-5 krat na dan, do starosti 6 mesecev pa 3 krat na dan. Po tem obdobju psa lahko hranimo le 2 krat dnevno.
Ne smemo pozabiti tudi na sobno čistočo. Mladička je potrebno navaditi, da potrebo opravlja zunaj. To običajno zahteva nekaj časa in potrpljenja, saj mladiček ni sposoben dolgo zadržati urina in blata. Na primer osem tednov star mladiček lahko zdrži približno dve uri, tri mesece star mladiček tri do štiri ure, pet mesecev star mladiček pet do šest ur, pol leta star mladiček pa lahko zdrži že približno osem ur.
Sobno čistočo boste učinkovito dosegli, če boste psičku omogočili opravljanje potrebe zunaj po vsakem hranjenju, pitju, igri, treningu in spanju. Za morebitne nesreče psička ne smete kaznovati. Najverjetneje je do nje prišlo zaradi vaše nepozornosti.
Zavedati se moramo tudi dejstva, da bo naš mladiček enkrat odrasel. Med odraščanjem vas čaka kar nekaj sprememb. Psiček bo šel čez vrsto faz odraščanja v katerih se lahko ob nepravilnem vodenju pojavijo vedenjske težave.
Katja Rant v Zavetišču Ljubljana skrbi za rehabilitacijo psov in vodi šolo za pse Sedi5, v kateri posebno pozornost posveča ravno psom, ki so bili posvojeni iz zavetišč. Za Žverce.Si bo prihodnjih nekaj tednov pripravljala nasvete za bodoče lastnike zavetiščarjev – prihodnjič lahko preverete, kaj lahko pričakujemo pri posvojitvi odraslih psov.