Mesec risov: Družinsko življenje
V novembru smo rubriko Divje žverce posvetili najbolj ogroženim sesalcem pri nas, risom. Tokrat spoznavamo njihovo družinsko življenje.
Risi so teritorialne živali, ki pa iz svojega ozemlja preženejo le živali istega spola, medtem ko se samec in samica tolerirata – zato imamo praviloma na nekem območju vedno po enega samca in eno samico ter potencialno tudi mladiče.
Paritveno obdobje poteka februarja in marca. Ker si samica in samec delita ozemlje, se včasih zgodi, da teritorij samice pokriva en sam samec, ki nima tekmecev, v drugih primerih pa lahko čez teritorij samice poteka meja med teritoriji sosednjih samcev. Takrat lahko pride do tekmovalnosti za samico, redko pa lahko pride tudi do spopadov med samci.
Videopasti so letos pomladi pri hranjenju ujele tako risinjo Majo, kot tudi njenega partnerja:
Ob parjenju samec in samica skupaj preživita več dni, nato pa se razideta. V Sloveniji največ risjih mladičev na svet pokuka v drugi polovici maja in prvi polovici junija. Risinje imajo v povprečju po dva mladiča, dokaj pogosto tudi le enega ali kar tri, medtem ko so legla s štirimi mladiči izjemno redka.
Za gnezdo si risinje navadno izberejo težko dostopne terene. „Gnezdo z mladiči je pri nas običajno pod kakšnim kraškim spodmolom. Lahko pa jih ima tudi v jami ali pod podrtim deblom,“ pravi biolog Miha Krofel, ki je pri svojem delu že večkrat imel priložnost opazovati risje mladičke.
Če je na njihovem ozemlju le malo primernih mest, lahko risinje iste lokacije uporabljajo v v različnih letih, posamezno leglo pa večkrat prestavijo z ene lokacije na drugo: „Pri nas sta na primer risinji Dina in Snežka imeli vsako leto po tri gnezda in sta mladiče premikali v povprečju vsake tri tedne.“
Mali risi so sprva popolnoma odvisni od mame. Oči odprejo po 10 do 12 dneh, dva meseca po rojstvu pa ji začnejo slediti. V naslednjih mesecih jih risinja nauči vse, kar morajo vedeti za samostojno življenje - katere vrste in katere osebke je najlažje ujeti, kako jih je treba ujeti in usmrtiti, kako zavarovati ostanke plena pred mrhovinarji in podobno. Mamo običajno zapustijo pri starosti približno devetih mesecev, ko zopet nastopi paritveno obdobje.
V povprečju prvo leto življenja preživi polovica mladičev. V ujetništvu risi sicer živijo tudi več kot 20 let, medtem ko v naravi skoraj nikoli ne presežejo starosti preko 15 let, medtem ko je v Sloveniji preživetje risov še bolj nizko.
Več o risih v Sloveniji:
-
Mesec risa: Predsodki in neresnice
-
Ris je pomemben za živali in ljudi
-
November – mesec risa
-
Kako preprečiti ponovno izumrtje risov?
-
Ogrožene živali Slovenije: Ris