Zimski smrčki
Nekaterim psom se pozimi smrčki obarvajo svetlejše. Je med njimi tudi vaš kosmatinec?
Pojav, ki ga imenujemo “zimski smrček” ali “snežni smrček”, je značilen predvsem sibirske huskyje, labradorce, zlate prinašalce in bernske planšarske pse, pa tudi za nekatere druge pasme in mešance.
Takšnim psom se pozimi del smrčka obarva svetleje, spomladi pa se pigmentacija povrne. Pri tem naj bi pomembno vlogo imel encim tirozinaza, ki sodeluje pri proizvajanju pigmenta.
Encim postaja z leti manj učinkovit, zato smrčki psov naštetih pasem v starosti pogosto posvetlijo. Poleg tega je encim tirozinaza občutljiv na temperaturo in bolj učinkovito deluje ob višjih temepraturah, zato pozimi smrčki nekaterih psov izgubijo pigmentacijo.
Razbarvanost smrčka lahko kaže tudi na zdravstvene težave
Če je smrček vašega psa razpokan, mehurjast, poškodovan ali nenavadno suh, obiščite veterinarja; v primeru, da je vaš pes kljub spremembi pigmentacije živahen, zdrav in aktiven kot običajno, pa gre verjetno zgolj za “zimski smrček”.
Ker svetlo obarvane smrčke sonce hitreje opeče, bodite s takšnim psom pozimi previdni v gorah, kjer je na lep, sončen dan UV sevanje lahko precej močno.
Povzeto po: Dog Owner's Home Veterinary Handbook
Sorodne novice
- Zakaj pasje tačke na ledu ne zmrznejo 16. 01. 2012
- Skrb za psa pozimi: Zdravstvene težave 17. 01. 2012
- Skrb za psa pozimi: Prehrana, nega in varnost 18. 01. 2012