Skrb za psa pozimi: Zdravstvene težave
V sodelovanju s spletno skupnostjo pticarji.si predstavljamo nekaj najpogostejših zimskih zdravstvenih težav ter nasvete, kako se jim izogniti!
Na žalost pozimi pogosteje prihaja do nekaterih zdravstvenih težav. Prehlad tako kot pri ljudeh spremlja kašelj, ki je pogosto suh in dražeč, izzove lahko tudi bruhanje. Lahko se pojavi tudi povišana telesna temperatura (nad 39° C), izcedek iz oči in smrčka, oteženo dihanje in zmanjšan apetit.
V hujših primerih pa lahko pride tudi do pljučnice. Zgoraj opisani znaki se stopnjujejo, pojavi pa se lahko tudi piskanje v pljučih in hropenje. Telesna temperatura se lahko poviša tudi do 41° C. Obvezen je obisk veterinarja.
Zaradi mraza in povečane vlage večkrat prihaja tudi do vnetij zunanjega sluhovoda, katerega znaki so bolečina, otresanje z glavo in izcedek, notranjost pa je močno pordela. V takem primeru čim prej obiščimo veterinarja, ki bo predpisal ustrezno zdravljenje.
Ozebline in omrzline
Posebno pozornost moramo posvetiti ozeblinam in omrzlinam. Ozebline se najprej pojavijo na ušesih, repu in šapah, prepoznamo jih po rdeči in otekli koži ter srbečici. Omrzline pa so nevarnejše saj koža in podkožje zmrzneta, zato se prekine pretok krvi . Koža postane bleda in neobčutljiva, ko odmrzne pa rdeča in zelo boleča. Psa v takem primeru takoj zavarujemo pred mrazom ter ga zavijemo v odejo.
Nevarnost zastrupitve
Zelo nevarno je tudi zaužitje tekočine proti zmrzovanju, t.i. “antifriza”. Ker sredstva proti zmrzovanju večinoma vsebujejo alkohol, etilen glikol, ki je prijetnega vonja in sladkega okusa, že majhna količina pa je lahko smrtno nevarna, zastrupitve z le-tem niso redke.
Znaki zastrupitve so: povečano pitje, povečano izločanje urina, bruhanje, apatičnost, omamljenost in slaba koordinacija. Ko nastopi akutna odpoved ledvic (po 36 do 72 urah) pa še driska, močno slinjenje, pospešeno dihanje, krči, koma in nato smrt.
Ker se etilen glikol iz prebavil zelo hitro absorbira v kri in je po približno treh urah njegova koncentracija najvišja je zelo pomembno, da psa ob zaužitju takoj odpeljemo do najbližjega veterinarja.
Poškodbe blazinic in tačk
V zimskem času so pogoste tudi poškodbe blazinic in tačk. Hoja, še bolj pa igranje in tek po zmrznjenem snegu in ledu hitro pustita posledice v obliki ureznin. Ureznine tačk in blazinic navadno izgledajo huje, kot v resnici so, saj pogosto močno krvavijo.
V takem primeru seveda najprej ustavimo krvavitev. Prva pomoč pri manjših poškodbah je spiranje s fiziološko tekočino (če je nimamo, lahko tudi z vodo), rano razkužimo ter zaščitimo s povojem. Pri povijanju tačk je priporočljivo, da med prste namestimo vato, kar preprečuje nastanek vnetij. Pozorni moramo biti tudi na to, da povoj ni pretesno nameščen.
Najbolje se obnesejo t.i. Coban povoji, ki do neke mere preprečijo tudi vdor vlage. Ne pozabimo potem še nekaj časa opazovati psa, saj moramo ob zatekanju tačk povoj razrahljati. Vsekakor pa naj rano dokončno oskrbi veterinar.
Težava v zimskih mesecih nastane, ko je treba s psom ponovno ven na sneg in sol, ki rano draži. V tem primeru rano dobro povijemo ter preprečimo vdor vlage, lahko pa psu kupimo tudi ustrezne copatke.
Najpogosteje so iz neoprena, dobimo pa jih v vsaki specializirani trgovini za male živali. Še bolje se obnesejo posebni čeveljčki, oz. škorenjčki z gumijastim podplatom in nepremočljivo membrano.
Sol – sovražnica pasjih blazinic
Posebno pozornost moramo nameniti pasjim tačkam in blazinicam, ki jih je treba zaščititi pred nadležno soljo. V ta namen se dobro obnesejo posebni balzami za zaščito tačk, ki so ponavadi narejeni na osnovi čebeljega voska, lahko pa si pomagamo tudi z mastnimi kremami, ki so sicer namenjene ljudem.
Paziti je treba le, da le-te niso za pse strupene, oz. da ne povzročajo težav, če bi jo pes zaužil. Seveda, pa je najpomembnejše spiranje tačk s tekočo vodo po vsakem sprehodu po soljeni površini.
Članek objavljamo v sodelovanju s spletno skupnostjo pticarji.si, kjer lahko lastniki psov, katerih pasme spadajo v skupino ptičarjev, dobijo veliko koristnih informacij!
Sorodne novice
- Zakaj pasje tačke na ledu ne zmrznejo 16. 01. 2012
- Skrb za psa pozimi: Prehrana, nega in varnost 18. 01. 2012
- Zimski smrčki 04. 01. 2012