Skrb za psa pozimi: Prehrana, nega in varnost
Nekateri psi uživajo v divjanju in igranju na snegu, drugi imajo, tako kot njihovi skrbniki raje toplejše vreme. Pa vendar – zima je tu in skupaj z našim štirinožnim prijateljem izkoristimo vse njene čare! Lastniki psov pa moramo biti pozimi pozorni na marsikaj.
Prehrana
Pri psih, ki bivajo v stanovanju spreminjanje prehrane ni potrebno, saj se potrebe v primerjavi z drugimi letnimi časi praktično ne razlikujejo. Nekaterim psom z občutljivo, suho kožo ali kožo s prhljajem, je smiselno dodajati olje rib (in ne ribjih jeter, zaradi nepravilnega razmerja vitaminov in maščobnih kislin).
Psi, ki bivajo zunaj pa pogosto potrebujejo hrano, ki je kalorično bogatejša, ima večjo vsebnost maščob in beljakovin. Lahko sicer tudi povečamo količino hrane, ki jo pes sicer dobiva, ni pa to vedno priporočljivo, saj se lahko zaradi prevelikega vnosa ogljikovih hidratov začne pes rediti. V kolikor hranimo s surovo hrano, pozimi pogosteje izbiramo bolj mastne vrste mesa.
Nikar ne pozabimo, da pes tudi pozimi potrebuje ves čas na razpolago svežo pitno vodo, ki naj ne bo premrzla ali celo zmrznjena. Premrzla voda lahko povzroči tudi vnetje želodca!
Ah, pa ta mraz
Za pse brez podlanke je zima neprijetna tudi zaradi mraza. Sploh za tiste, ki sicer živijo v stanovanju in je zato temperaturna razlika lahko tudi več kot 30°C. Dobro je, da zato psa pred sprehodom vsaj malo ohladimo. Pravšnji čas za zračenje stanovanja!
Pasji plaščki, ki so za mnoge le modna muha, so pozimi vseeno zelo uporabni pri psih, ki jih rado zebe. Naj bodo to kratkodlake pasme brez podlanke, mladiči ali starejši psi, ki niso toliko aktivni, da bi uspešno regulirali telesno temperaturo.
Pri nakupu plašča moramo biti pozorni na to, v kakšnih razmerah ga bomo uporabljali in kako »zmrznjenega« psa imamo. Vedno je dobro, da je plašček nepremočljiv, za zimske dni mora biti tudi podložen (navadno s flisom).
Za pse, ki jih najbolj zebe so najprimernejši t.i. »overall-i«, ki prekrijejo tudi tačke. Najbolje je, da se po plašček odpravimo v trgovino kar s psom ter ga pomerimo. Sicer pa je dovolj, če izmerimo hrbtno dolžino psa (t.j. od vratu do repa) ter obseg prsnega koša.
Večina psov se plaščka hitro navadi, vendar pa ne moramo pričakovati, da ga bodo takoj sprejeli zato je dobro, da jim vsaj v začetku pozornost takoj preusmerimo z igro ali priboljškom.
Navadno le poleti opozarjamo na to, da se psa ne pušča v avtomobilu zaradi vročine, tudi pozimi velja enako, le da je tu problem mraz. Pes v avtu ne giblje, temperatura pa se hitro lahko spusti pod ničlo kar je v najhujših primerih lahko tudi usodno. V kolikor pa je nujno, da nas kuža kratek čas počaka v avtu, ga oblečemo ali mu damo toplo odejo.
Psom, ki živijo zunaj, mraz ne predstavlja toliko težav. Moramo pa jim zagotoviti ustrezno zavetje. Uta naj bo dvignjena od tal, razdeljena naj bo na predprostor, ki služi kot vetrolov in prostor, ker ima zaščito pred vremenskimi vplivi. Poskrbimo pa tudi za dovolj mehko in toplo ležišče.
Psi, ki živijo zunaj, imajo navadno gostejšo podlanko ter nekoliko daljšo krovno dlako. Kljub temu pa je priporočljivo, da vsaj najhladnejše noči preživijo v hiši, in sicer v prostoru, ki ni ogrevan. Bivanje zunaj tudi pozimi pa ni zaželeno pri psih s kratko dlako brez podlanke, starejših psih ter mladičih zaradi slabše termoregulacije.
Nega
Sneg predvsem pri dolgodlakih psih povzroča mnogo preglavic. Najpogostejše je nabiranje kepic v dlaki. Najlažje jih odstranimo z mlačno vodo ali pa jih že med sprehodom pobiramo iz dlake. Za zaščito pred tem se tudi pri nas že dobijo posebne gamaše za pse.
Pri kopanju psa (sploh mladičkov in starejših) bodimo pozimi pozorni na to, da jih še nekaj ur po tem ni priporočljivo peljati na mraz, saj obstaja velika verjetnost prehlada. Za pse, ki so navajeni na kopanje in plavanje v mrzli vodi pa to ne predstavlja težave. Poskrbeti moramo le, da moker pes na mrazu ne miruje.
Za pse, ki živijo v stanovanju izberimo šampon, ki vlaži povrhnjico, saj je koža pozimi že tako velikokrat suha zaradi ogrevanja prostorov ter posledično bolj suhega zraka.
Varnost
Dnevi so pozimi kratki in sprehodi v mraku ali ponoči postanejo stalnica. Če se sprehajamo ob prometnih poteh poskrbimo za to, da bomo mi in naš pes vidni ter tako povečajmo našo varnost.
Psa lahko opremimo z odsevno ovratnico in povodcem, odsevnimi obeski in jopiči. Nikakor pa niso slaba rešitev tudi ovratnice in obeski z lučkami, ki nam pridejo prav tudi, ko psa spuščamo v mraku ali ko je vidljivost sicer slaba.
Zima je posebno obdobje v letu, umirjena in čarobna, poskrbite, da bo za vas in vašega psa tudi prijetna.
Članek objavljamo v sodelovanju s spletno skupnostjo pticarji.si, kjer lahko lastniki psov, katerih pasme spadajo v skupino ptičarjev, dobijo veliko koristnih informacij!
Sorodne novice
- Skrb za psa pozimi: Zdravstvene težave 17. 01. 2012
- Zakaj pasje tačke na ledu ne zmrznejo 16. 01. 2012
- Zimski smrčki 04. 01. 2012