Zakaj pasje tačke na ledu ne zmrznejo
Japonski znanstveniki so rešili uganko, zakaj lahko psi brez težav dolgo časa hodijo po snegu in ledu.
Blazinice na pasjih tačkah vsebujejo maščobne obloge, ki težje zmrznejo kot ostala tkiva, vendar imajo tudi večje razmerje med površino in prostornino, kar pomeni, da bi morale hitreje izgubljati toploto.
Znanstvenike japonske univerze Yamazaki Gakuen je zato zanimalo, zakaj psov ne zebe v tačke, čeprav so te manj toplotno izolirane z dlako kot ostali deli njihovega telesa.
Raziskovalna ekipa, ki jo je vodil dr. Hiroyoshi Ninomiya, je s pomočjo elektronskega mikroskopskega skenerja preučevala tačke pri štirih odraslih psih in odkrila, da arterije, ki dovajajo kri v blazinice, z venami, ki kri poženejo nazaj po telesu, povezuje mreža neštetih kapilar.
Ko v tace skozi arterije priteče topla kri, se toplota prenese na kapilare, kar zagotovi, da se kri, preden se vrne nazaj v telo, ogreje. Takšen sistem izmenjave toplote preprečuje, da bi se telo ohladilo in ohranja temperaturo tačk.
Takšne prilagoditve so že pred časom odkrili tudi pri drugih živalih – pingvini si tako ogrevajo noge in krila, delfinih plavuti; polarne lisice pa s tem tako kot psi ogrevajo tace.
Foto: garr8, Flickr CC
Znanstveniki zaradi teh dognanj predvidevajo, da je udomačitev psov potekala v hladnem podnebju, kjer je takšen sistem ohranjanja toplote pomenil prednost za preživetje živali.
Sposobnost prenašanja nizkih temperatur je pri psih različna, odvisna je od njihovega okolja – pri tistih, ki ne živijo zunaj, je lahko slabša – ter od pasme psa. Ne glede na to, ali vaš pes dobro prenaša mraz ali ne, pa poskrbite, da v zimskem času ne bo prišlo do poškodb blazinic na tačkah, ki jih lahko pred mrazom zaščitite s posebnimi mazili.
Sorodne novice
- Skrb za psa pozimi: Zdravstvene težave 17. 01. 2012
- Skrb za psa pozimi: Prehrana, nega in varnost 18. 01. 2012
- Zimski smrčki 04. 01. 2012