Zakaj psi kopljejo
Skoraj ni lastnika psa, ki ne bi poznal tega, včasih precej neprijetnega pasjega vedenja. Razlogov, zakaj psi radi kopljejo, je več - lahko gre le za nagonsko vedenje ali pa s tem izražajo svojo stisko.
Lovski nagon
Kadar pes koplje okrog krtin, rovov voluharic, miši ali drugih živali, s tem izraža lovski nagon. Ob tem ponavadi divje maha z repom in je popolnoma osredotočen na dogajanje pod zemljo.
Strokovnjaki svetujejo, da v primerih, kadar se to dogaja na naših vrtovih, poskušamo pregnati podzemne nepridiprave, ali pa poskušamo vedenje dosledno, z različnimi ukazi preprečevati in preusmeriti z igro. Nikakor pa se ne lotimo zastrupljanja glodavcev, saj s tem ne le pomorimo nič krive živali, ampak ogrožamo tudi lastno zdravje in zdravje naših ljubljenčkov.
Iskanje hladnega prostora
V vročih dneh psi nagonsko iščejo mesta, kjer se lahko ohladijo. Nekateri, še posebej tisti, ki vročino težje prenašajo, v ta namen kopljejo luknje. Vanje se nato uležejo in tako vsaj deloma ohladijo.
Lastniki smo dolžni poskrbeti, da imajo naši ljubljenčki čim več možnosti za hlajenje, s tem pa tudi preprečimo kopanje lukenj. To lahko naredimo z veliko senčnimi mesti, izolirano hišico, bazenčkom, s striženjem dlake ter seveda z vedno dovolj sveže vode.
Zakopavanje stvari
Nekateri psi iz različnih vzgibov zakopavajo svoje stvari, kot so hrana, kosti in igrače. Takšne luknje so ponavadi majhne in pokrite. To vedenje lahko preprečimo tako, da jim dajemo priboljške in igrače samo v hiši ali pa kadar drugih psov ni v bližini.
Kopanje iz veselja
Kadar psi kopljejo na naključno izbranih mestih, stran od krtin, ograj in senc ter so ob tem videti veseli in zadovoljni, rečemo, da kopljejo iz veselja. Kopanje lahko preprečimo tako, da jim naredimo peskovnik ali pa določimo mesto, kjer bo tovrstna aktivnost dovoljena. Igrače in priboljške jim zakopljemo ter jih ob kopanju na teh mestih nagradimo. Nikakor pa jih zaradi tega ne smemo kaznovati.
Dolgčas
Kopanje iz dolgčasa je zelo podobno kopanju iz veselja, vendar se pojavlja izključno, kadar so psi dlje časa sami. V tem primeru se moramo s takšnim psom intenzivneje ukvarjati, ga fizično in mentalno zaposliti ali pa dati v dnevno v varstvo.
Kopanje z namenom pobega
Nekateri psi kopljejo ob ograjah velike luknje, saj želijo preprosto pobegniti. Večinoma gre za nekastrirane samce, ki v času gonitve samic čutijo silno potrebo po begu. Včasih pa gre tudi za agresivno vedenje, kadar se npr. mimo njegove ograje sprehaja drug pes ali človek.
V takšnih primerih moramo biti izredno pozorni in poskušamo najti razlog takšnega početja ter se povezati s strokovnjaki. Sami pa lahko veliko storimo že, če psa dovolj zaposlimo in na kritičnih mestih dodatno ojačamo ograje.
Anksiozna vedenja
Določeni psi doživljajo hud stres in tesnobo, kadar jih lastnik, pa tudi če le za nekaj minut, pusti same. Ločitveno stisko izražajo z različnimi vedenji kot so cviljenje, lajanje, uničevanje stvari, iztrebljanje, pa tudi pretirano kopanje, kadar pes biva zunaj. V teh primerih se je prav tako najbolje posvetovati s strokovnjaki, ki bodo tako nam kot našemu ljubljenčku olajšali življenje.
Kadar so razlogi in težave psov za nas pretrd oreh, se je torej najbolje posvetovati s strokovnjaki za vzgojo in prevzgojo psov, nikakor pa se jih ne lotevajmo sami in ne skušajmo psa prevzgojiti na silo.
Nasvete so pripravili na oddelku za behaviorizen veterinarske fakultete kalifornijske univerze Davis.