Super žverce se med sabo razlikujejo
Postavljamo vam izziv: predstavljajte si, da vidite slona. Kako bi le v nekaj sekundah ugotovili, ali gre za vrsto afriškega ali za azijskega slona?
V enem preteklih člankov smo ugotavljali, da bi slone zaradi specifičnih fizičnih značilnosti, pravzaprav lahko imenovali super žverce. Njihovo naravno domovanje je na južni polobli, poseljujejo pa le del afriškega in azijskega kontinenta.
Čeprav imajo na prvi pogled vsi rilce, nekaj ton in kakšen okel, se med sabo tudi razlikujejo. Najhitrejše lahko vrsto slona ugotovimo z opazovanjem njegovih ušes, ukrivljenosti hrbta in rilca.
Kaj loči afriškega od azijskega slona?
Afriški savanski slon, ki je največja vrsta slonov in tudi največja kopenska žival, živi vse od puščav do deževnega gozda.
Od azijskega slona se razlikuje po večjih uhljih (njihova oblika je presenetljivo podobna afriškemu kontinentu), vbočenem hrbtu in po dveh prstastih izrastkih na koncu rilca.
Je tudi večji, v dolžino meri od 4 do 5 metrov in težji – samci lahko tehtajo tudi do 10 ton!
Azijski slon je podoben izumrlim mamutom
Slon z izbočenim hrbtom, manjšimi uhlji in enim samim prstastim izrastkom na koncu rilca poseljuje južno in jugovzhodno Azijo.
Foto: Philippe Guglielmetti, Flickr CC
Od afriškega je lažji, saj tehta „le“ do 5 ton, in manjši – azijski sloni merijo do 3,5 metra. Njihovi okli, ki krasijo le samce, so krajši, po glavi pa je lahko precej poraščen. Ima tudi podobne meljake kot izumrli mamut kar kaže na bližnje sorodstvo teh dveh vrst.
Kaj pa afriški gozdni slon?
Ta je dolgo veljal za podvrsto savanskega, a ga danes že priznavajo kot samostojno vrsto. Od svojega savanskega sorodnika je precej manjši (v dolžino merijo 3 do 4 metre) in lažji (tehta do 3 tone), poleg tega pa so gozdni sloni tudi temnejši, imajo bolj okrogle uhlje in precej dlakav rilec.
Foto: Thomas Breuer, Wikimedia
Rumeni do rjavkasti okli so vzporedni in usmerjeni naprej, tako da ne ovirajo gibanja skozi gosto podrast.
Sorodne novice
- Največja grožnja slonom je še vedno človek 24. 10. 2011
- Število slonov se je prepolovilo 19. 08. 2011
- Sloni – super žverce 25. 10. 2011