Začela se je jesenska akcija cepljenja lisic
Danes se je začela jesenska akcija cepljenja lisic proti steklini. Ker vabe s cepivom polagajo s pomočjo letal, lahko te pristanejo tudi v bližini naselij, kar pa lahko ogroža zdravje ljudi.
Steklina lahko prizadene vse sesalce, prenaša pa se preko okužene sline - z ugrizi in praskami okuženih živali ter preko poškodovane kože in sluznic. Inkubacijska doba bolezni traja 2 do 3 mesece, lahko pa tudi do šest let, odvisna pa je od mesta ugriza ter količine in tipa virusa.
Večino primerov stekline pri nas ugotovijo pri lisicah, ki so odgovorne za prenos bolezni na druge živali – tako je bilo pri psih, konjih in govedu bolezen potrjena po tem, ko je lisica ugriznila necepljeno domačo žival. Edina učinkovita metoda zatiranja stekline pri divjih živalih je peroralno cepljenje lisic, kar pomeni, da lisica poje vabo, v kateri se nahaja cepivo. Večina zahodnoevropskih držav je na ta način steklino že izkoreninila, pri nas pa nam to še ni uspelo.
Vabe so namenjene ohranjanju zdravja divjih živali, zato imejte v tem času pse na sprehodu privezane! Foto: Kevan Law
Lisice se od leta 1988 v Sloveniji na ta način cepi dvakrat letno, zadnjih 16 let pa vabe polagajo s pomočjo letal. V vsaki akciji položijo približno 450.000 vab, na kvadratnem kilometru površine lahko pri tem najdemo od 20 do 26 vab. Spomladanska akcija cepljenja lisic se izvaja konec maja in začetek junija, jesenska pa oktobra in novembra.
Tokratno polaganje vab je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pričela z današnjim dnem, akcija pa bo trajala predvidoma do 15. novembra 2013. Polaganje vab se bo izvajalo na celotnem ozemlju Republike Slovenije, z višine 300 m. Uporabljena bodo naslednja letališča: Letališče Jožeta Pučnika, Portorož, Murska Sobota in Novo mesto; po potrebi bodo vključena tudi letališča v Celju, Slovenj Gradcu in Lescah.
Kaj narediti, če najdemo vabo?
Nastavljenih vabo se nikoli ne dotikajte in o tem poučite tudi svoje otroke. Če najdete vabo na svojem dvorišču ali vrtu, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji grm ali v smeti.
Vaba za cepljenje lisic proti stekli je sestavljena iz zunanjega ovoja, ki vsebuje ribjo moko, kokosovo maslo, vosek, ter biomarker tetraciklin in je namenjen privabljanju lisic ter kapsule s cepivom, ki vsebuje oslabljen virus stekline.
Ne glede na to, da je virus v cepivu oslabljen, lahko predstavlja potencialni nevarnost za ljudi, zato se stik z vsebino vabe obravnava kot ugriz stekle živali. Če vsebina vabe pride v stik s sluznico ali svežo rano, to mesto dobro sperite in umijte z milom ter nemudoma obiščite najbližjo antirabično ambulanto!
Vabe so namenjene divjim živalim, zato naj lastniki psov vodijo svoje ljubljenčke v času polaganja vab na sprehode privezane. V primeru, da pes vabo poje, je ta za psa neškodljiva in se z njo zagotovi le imunizacija.
Več o steklini:
-
Svetovni dan boja proti steklini
-
Ne pozabite na cepljenje proti steklini
-
Pričenja se jesensko cepljenje lisic