Rusija prepovedala uvoz krzna tjulnjev
Rusija je skupaj z Belorusijo in Kazahstanom z letošnjim letom prepovedala uvoz tjunjega krzna. Kanada je s tem izgubila glavno tržišče za tovrstne proizvode – bo ta korak prinesel konec kruti tradiciji pobijanja tjulnjev?
Kanadski krznarji so kar 90 odstotkov tjulnjega krzna vsako leto izvozili v Rusijo, kjer so lov na mladiče tjulnov prepovedali že leta 2009, po tem ko je ruska javnost to početje obsodila kot kruto in nepotrebno. Tudi pristojni minister Jurij Truntev je tovrstne prakse označil za “krvavi pokol nemočnih živali, ki ga ne moremo označiti za lov.”
Še en korak naprej, ki ga pozdravljajo številne organizacije za zaščito živali, pa so Rusi, Belorusi in Kazahstanci naredili s popolno prepovedjo uvoza tjulnjega krzna. Mednarodni sklad za pomoč živalim IFAW, ki se že več kot 40 let bori za ukinitev komercialnega lova na tjulnje, je to potezo označil za veliko zmago, s katero tej industriji pošiljamo močno sporočilo, da je njen čas minil.
“Kanadska vlada ve, da izdelki iz tjunjev niso zaželeni. Dovolj časa so imeli, da bi lahko pomagali lovcem na tjulne, da se prekvalificirajo. Namesto tega niso počeli nič drugega kot nasprotovali pravicam ostalih narodom s tem, ko so oporekali prepovedim uvoza pri Svetovni trgovinski organizaciji. S tem ko Rusija sledi korakom EU in zapira vrata izdelkom iz tjulnov, je čas da rečemo 'Dovolj je' in ustavimo masaker tjulnov za vedno,” pravi Sheryl Fink, direktorica programa za zaščito tjulnov pri organizaciji IFAW in dodaja, da bo mednarodna skupnost Kanado še naprej obsojala, dokler bo vztrajala pri nehumanemu in popolnoma nepotrebnemu pokolu tjulnjih mladičev.
Konec krutega lova?
Kanada je ena od petih držav na svetu, kjer je lov na tjulne še dovoljen med novembrom in majem. Lovna sezona vrhunec doseže spomladi, kmalu po tem ko se skotijo mladički. Ker je njihovo krzno najbolj cenjeno, jih lovci pobijejo že 12 do 14 dni po kotitvi.
Organizacija IFAW vsako leto spremlja lov na tjulnje in mednarodno skupnost opozarja na kruto početje lovcev. OPOZORILO: Posnetek je zelo nazoren!
Po tem, ko je leta 2009 Evropska unija prepovedala uvoz krzna in mesa tjulnov komercialnega lova, je število pobitih živali v Kanadi precej upadlo, saj za svoje izdelke niso imeli več dovolj velikega tržišča. V letu 2010 so tako določili letno kvoto odlova 330.000 tjulnov, ulovili pa so jih 67.000. Naravovarstvene organizacije zato upajo, da bo z rusko prepovedjo tradicija komercialnega lova na tjulne končno ugasnila.
Grenlandski tjulnji so na seznamu IUCN sicer opredeljenji kot najmanj ogrožena vrsta, vendar strokovnjaki opozarjajo, da se lahko to v prihodnosti spremeni, saj imajo zaradi globalnega segrevanja tjulnji na razpolago vse manj hrane.
Prvih šest tednov tako preživi le 30 odstotkov mladičev, kar bi lahko v kombinaciji z nadaljevanjem komercialnega lova imelo negativne posledice za populacije tjunjev. Samo lani je bilo le 18 od 40.393 pobitih tjulnjev starejših od treh mesecev.
Sorodne novice
- Milijon Evropejcev proti dolgemu transportu živali 03. 01. 2012
- Število kitov grbavcev narašča 13. 11. 2011
- Kolumna: Vsi smo del biotske raznovrstnosti 15. 07. 2011