Na sever Jadrana zaplaval morski mesec
V društvu Morigenos, ki preučuje morske sesalce, so prejeli klic o najdbi nenavadne ribe. Izkazalo se je, da gre za mrtvega predstavnika največje ribe kostnice, ki le redko zaplava v Jadran.
Biologi so potrdili domneve najditeljev, da gre za ribo vrste morski mesec (Mola mola), ki je v dolžino merila več kot en meter. „Čeprav se z ribami raziskovalno ne ukvarjamo, smo veseli, da so nas najditelji poklicali, saj je tovrstne primere koristno dokumentirati,“ so zapisali v svojem blogu.
Žal je šlo za poginjeno žival. Foto:T. Genov / Morigenos
O najdbi so obvestili kolege z Morske biološke postaje in Prirodoslovnega muzeja Slovenije, ki jih tovrstne najdbe zelo zanimajo. Morski mesec je namreč oceanska riba, ki se v severnem Jadranu pojavlja poredko – po podatkih biologov so v zadnjih 20 letih v Tržaškem zalivu zabeležili le približno deset primerkov te vrste. Kljub temu je morski mesec v Sloveniji uvrščen na seznam zavarovanih živalskih vrst.
Morski mesec, najznačilnejši predstavnik družine loparjev, lahko sicer zraste do 3,3 m v dolžino in tehta tudi dve toni. Zaradi nenavadne oblike njihovega telesa loparji plavajo z uporabo hrbtnih in podrepnih plavuti. Pri tem jim majhne prsne plavuti služijo kot stabilizator, hrati pa krmarijo z brizganjem močnih curkov vode skozi usta ali škrge.
Največjega so ujeli leta 1910. Foto: Wikipedia
Oglejte si še več opažanj redkih obiskovalcev severnega Jadrana
-
Nov navadni delfin v Piranskem zalivu
-
Progasta delfina na obisku
-
Sredozemska medvedjica na Cresu
-
Invazivne ribe napihovalke dosegle Dubrovnik
-
Nenavadna obiskovalka Tržaškega zaliva