Koliko čukov živi na Barju?
Vas zanima, kako poteka terensko delo biologov? Pridružite se ljubiteljem narave pri popisu čuka na Ljubljanskem barju in se preizkusite v vlogi raziskovalcev.
Skupinski popis čuka (Athene noctua) je del projekta „Čukov dom na Barju“ Inštituta za ohranjanje naravne dediščine Lutra. Čuk je sicer v Sloveniji uvrščen na Rdeči seznam ptic gnezdilk v kategorijo prizadetih in kritično ogroženih vrst, saj je zaradi pomanjkanja primernih naravnih gnezdišč ter izginjanja in zastrupljanje njihovega plena (malih sesalcev in žuželk) njegovo število upadlo.
S projektom Čukov dom na Barju želijo izboljšati njegov habitat na Ljubljanskem barju ter ohraniti in dolgoročno povečati stabilnost populacije. Pri tem je bistveno ustvarjanje boljših gnezditvenih pogojev s postavljanjem gnezdilnic, ki predstavljajo nadomestne gnezditvene strukture in nadomeščajo naravna drevesna dupla, v katerih čuki sicer gnezdijo, pred tem pa želijo s popisom ugotoviti, koliko gnezdečih parov je preostalo od nekdaj stabilne populacije.
Popis bo potekal v dveh fazah: prvič v sredo, 23. aprila 2014, s pričetkom ob 19:30, ponovitev bo sledila predvidoma konec maja. Udeleženci popisa se bodo zbrali na velikem parkirišču na Dolgem mostu (končna postaja LPP linije 6), kjer jim bodo predstavili metodo popisovanja ter jim predali zemljevide s popisnimi točkami in zgoščenko s posnetkom oglašanja čuka. V primeru dežja se popis prestavi na sredo, 7. maja 2014.
Tako se oglaša čuk, ko "označuje" svoj teritorij:
Prijave na popis zbirajo na e-poštnem naslovu tomazberce@gmail.com ali na 040-601-425 (Tomaž Berce) do ponedeljka, 21.4.2014, ob prijavi pa sporočite tudi, ali imate na voljo avto s CD predvajalnikom.