Tržaški šakali
Slovenski in italijanski biologi so združili moči, da bi skupaj raziskali šakale, ki naseljujejo Tržaški kras.
Italijanski raziskovalci so v okviru svojega projekta s foto pastjo od avgusta spremljali družino šakalov in pri tem naredili nekaj enkratnih posnetkov, ki nam nudijo vpogled v življenje teh pri nas precej neraziskanih zveri.
V Sloveniji šakale raziskujejo v okviru projekta Društva študentov biologije „Zlati šakal širi areal“. Pred dvema tednoma so se skupaj z italijanskimi kolegi podali na Kras, kjer so uspeli posneti njihovo oglašanje:
Čeprav velja splošno prepričanje, da so zlati šakali invazivna tujerodna vrsta, pa temu ni tako, saj že od nekdaj naseljujejo območje Balkanskega polotoka. S časom se je velikost njihovega življenjskega prostora spreminjala, v Sloveniji se je pričel redno pojavljali od sredine 80' let prejšnjega stoletja.
Šakali pri nas veljajo za zaščiteno vrsto, vendar pa si lovci prizadevajo za spremembo Uredbe o določitvi divjadi in lovnih dob, s katero bi šakala dodali na seznam lovnih vrst. Biologi temu odločno nasprotujejo, saj o šakalih vemo še premalo, da bi lahko strokovno upravljali z njimi. Prav tako zavračajo utemeljitev lovcev, da šakali povzročajo vse več škode na drobnici – šakali so namreč prilagojeni za lov majhnih sesalcev, ptičev in plazilcev. Še več, v šestih vzorcih sline, ki so bili zbrani na škodnih primerih, kjer naj bi šlo za napad šakala, se je le v enem primeru izkazalo, da je bil krivec šakal – eno od živali je pokončala lisica, drugo volk, pri še treh vzorcih pa tega vprašanja niso uspeli razrešiti.
Več o predlogu Lovske zveze Slovenije:
-
S peticijo proti lovu ogroženih ptic
-
Lovci bi streljali tudi zaščitene vrste
-
Proti odstrelu ptic skoraj 10.000 državljanov