Prostovoljci tulili z volkovi
Konec avgusta so raziskovalci projekta SloWolf skupaj s prostovoljci ponovno izvajali prav posebno štetje volkov, pri katerem s tuljenjem skušajo izzvati trop, da se oglasi in s tem sporoči, kako velik je.
Volkovi s tuljenjem ne le komunicirajo znotraj tropa, pač pa z njim tudi sporočajo ostalim volkovom, da je njihov teritorij že zaseden. To volčjo lastnost s pridom izkoriščajo tudi raziskovalci, ki z oponašanjem volčjega tuljenja skušajo pri tropu, ki je prisoten na določenem območju, izzvati odgovor in tako oceniti, kako velik je trop in koliko mladičev je v njem.
Letos je v „howlingu“ projekta SloWolf sodelovalo več kot 120 prostovoljcev, lovcev in lovcev iz lovišč s posebnim namenom ter članov projektne skupine, razporejenih v 65 ekip, ki so konec avgusta popisovale kar 3600 kvadratnih kilometrov veliko območje južne in jugozahodne Slovenije.
Opremljeni z zemljevidi, popisnimi listi, navigacijskimi napravami in plastenkami za zbiranje genetskih vzorcev volkov so vsi navzoči zvečer, ponoči, nekateri pa tudi do zgodnjih jutranjih ur, poskusili izzvati odzive volkov in bili pri tem uspešni. Skupno so zabeležili 11 odzivov odraslih volkov, ponekod pa tudi njihovih mladičev, in sicer na območjih Slavnika, Nanosa, Vremščice, Javornikov, Babnega Polja, Kočevske Reke in Kočevskega roga.
Lani so na območju Nanosa nastali ti posnetki oglašanja volčjega tropa Vremščica:
„Zagotovo so se marsikateremu od udeležencev že naježile dlake po telesu, ko je slišal odziv volkov, saj je to res prav posebno, prvinsko doživetje, po drugi strani pa je to, da slišijo volkove v živo tudi tiha želja popisovalcev. Čeprav si vedno v pričakovanju odziva je to vsakokrat novo, drugačno presenečenje in prav posebna radost,“ pravi raziskovalka Nina Ražen.
„Res smo lahko ponosni na svojo naravo in dobro ohranjen ekosistem, ki ga lahko doživljamo tudi na tako pristen način,“ še pravi biologinja in dodaja, da se lahko projektu SloWolf še vedno pridružijo prostovoljci, ki bi želeli pomagati pri zimskem sledenju volkov.
Več informacij o tem, kako lahko sodelujete v projektu SloWolf preberite na spletni strani www.volkovi.si!