Kanada nadaljuje poboj tjulnjev
Danes se v Kanadi ponovno prične lov na tjulnje, v katerem vsako leto pobijejo na tisoče nemočnih mladičev navadnih tjulnjev.
Najpogosteje so žrtve lovcev nekaj tednov stari mladiči, saj je njihovo krzno najbolj cenjeno. Po podatkih mednarodne organizacije za zaščito živali IFAW, ki je bila pred več kot 40 leti ustanovljena ravno z namenom ustaviti lov na tjulnje, je bilo tako leta 2011 le 18 od 40.393 pobitih tjulnjev starejših od treh mesecev.
Izgovore vlade, da gre za humane načine usmrtitve, v katerih ne pobijajo mladičev, da je lov na tjulnje ekonomsko pomembna panoga, ki pomaga ohranjati jate rib in s katero branijo kanadske nacionalne interese, zaščitniki živali zavračajo in v dokaz ponujajo uradne vladne podatke:
Kanadska vlada je letos odobrila poboj 400.000 tjulnjev, čeprav bo tudi tokrat kot vsako leto število pobitih živali manjše od 100.000. Povpraševanje po njihovem krznu in mesu je namreč močno upadlo po tem, ko sta se Rusija in Evropska unija odpovedali uvozu le-tega. Lovci na tjulnje tako večinoma preživijo le s pomočjo državnih subvencij, v anketi pa se je izkazalo, da bi bila ob subvencijah za prekvalifikacijo polovica lovcev pripravljena opustiti lov na tjulnje.
„Z vidika tržišča, je z lovom na tjulnje večinoma konec, saj se tržišča po vsem svetu zapirajo. Gre za industrijo, ki se vleče naprej s pomočjo subvencij,“ je prepričana Rebecca Aldworth, direktorica kanadske podružnice mednarodne organizacije za zaščito živali Humane Society International.
„Danes komercialni lov tjulnjev Kanado stane več, kot z njim zaslužijo. V njem sodeluje vse manj lovcev, podatki kažejo, da je industrija v zatonu,“ dodajajo v IFAW. „Dokler se komercialni lov ne konča za vedno, se bomo še naprej borili tako, da dokumentiramo njegovo krutost, predstavljamo naše dokaze oblastim, raziskujemo, izobražujemo, lobiramo za zakonodajne spremembe in delamo na tem, da zapremo trg tjulnjih izdelkov,“ še pravijo zaščitniki živali.