V Kanadi zopet lovijo tjulnje
V Kanadi se je pričela pomladanska sezona lova na tjulne, v kateri vsako leto življenje izgubi več deset tisoč nemočnih mladičev.
Kanada je ena od le še petih držav na svetu, kjer je lov na tjulne še dovoljen. Vrhunec lovne sezone, ki sicer poteka od novembra do maja, je v aprilu, kmalu po tem, ko se skotijo mladiči.
Njihovo krzno je namreč najbolj cenjeno, zato lovci najpogosteje pobijajo ravno nekaj tednov stare mladiče. Po podatkih mednarodne organizacije za zaščito živali IFAW je bilo tako lani le 18 od 40.393 pobitih tjulnjev starejših od treh mesecev.
IFAW, ki se že več kot 40 let bori za ukinitev komercialnega lova na tjulnje, tudi letos budno spremlja dogajanje in javnost obvešča o krutosti tega početja:
„Tovrsten lov je pomemben del zgodovine Nove Fundlandije, to pa še ne pomeni, da se mora nadaljevati. Krzna več ne potrebujemo, načini pobijanja tjulnjev v komercialnem lovu pa so zaskrbljujoči iz vidika dobrobiti živali,“ je v svojem blogu zapisala Sheryl Fink, direktorica programa za zaščito tjulnjev organizacije IFAW.
Ker je povpraševanje po tjuljnjem krznu in mesu vse manjše - leta 2009 je njihov uvoz prepovedala Evropska unija, letos pa so ji sledili še Rusija, Belorusija in Kazahstan - je tej industriji na pomoč priskočila kanadska vlada s kar 3.6 milijoni dolarjev subvencij.
„V industrijo komercialnega lova na tjulnje so v zadnjih letih zmetali na desetine milijonov davkoplačevalskih dolarjev, za to pa nimajo kaj veliko pokazati,“ je še zapisala Finkova in bralce pozvala, da s protestnim pismom kanadski vladi jasno pokažejo, da za mednarodno skupnost takšen lov ni sprejemljiv.