Kače kot hišni ljubljenčki
Pogovor z obiskovalci naših razstav večkrat nanese na to, kako je, če imaš doma kačo v terariju. Tisti, ki kačo kupujejo, so željni novih informacij kako zanjo pravilno poskrbeti. Tiste, ki se kač bojijo, pa največkrat zanima ali je to nevarno in kaj se zgodi, ko kača pobegne.
Vsaka vrsta kače ima svoje značilnosti in svoje značilne potrebe v življenjskem prostoru, ki jim ga skušamo ustvariti.
Pri vseh pa velja, da mora imeti kača na voljo dovolj prostora za gibanje, vedno mora imeti na voljo vodo v posodi, primeren substrat po tleh, grelno telo, ki omogoča pravilno temperaturo in mogoče tudi kakšno skrivališče in korenine ali veje za plezanje.
Vsaka vrsta ima nekoliko drugačne potrebe
- Rdeči ameriški gož je nezahtevna vrsta primerna za začetnike. Tako njej zadostujejo vse zgoraj naštete stvari potrebne za normalno življenje. Dobro je, da je posoda za vodo tako velika, da lahko kača tudi zleze cela vanjo, kar ji prav pride pri levitvi. V posodo lahko namestimo črpalko za mešanje ali filtriranje vode, kar izboljša njeno kvaliteto. Običajno grelca ne namestimo po celem terariju, saj želimo doseči, da ima kača možnost izbire hladnejšega ali toplejšega predela v terariju.
- Kraljevi pitoni so že malo bolj občutljivi na življenjske pogoje. Tako se včasih zgodi, da nam žival ne bo hotela jesti tudi daljše obdobje. Če ga bo strah pa se bo zvil v trdno kepo v notranjosti katere bo skril glavo. Mene to spominja na naslikanega noja z glavo v pesku.
- Naslednja zelo priljubljena vrsta je rdečerepi udav, ki je razmeroma velika kača z zelo lepim vzorcem. Pri tej vrsti kače je treba paziti na dovolj visoko in dokaj konstantno temperaturo, ter da ima na voljo dovolj vej za plezanje. Tudi njen terarij v odrasli dobi ne sme biti premajhen ali prenizek.
- Pogoste velike kače so indijski pitoni, za katere pa moramo zagotavljati pravo temperaturo in dovolj prostora. Le malokdo si namreč ob nakupu prisrčne male kače predstavlja, da bo le ta čez nekaj let zrasla v veliko večjo, morda celo tako veliko, da je ne bomo mogli več sami premikati in da bo za svoje prebivališče potrebovala celo sobo.
- Mlečne kače so včasih nekoliko izbirčne pri hrani, tudi za rokovanje so nekoliko manj primerne, saj ponavadi med rokovanjem le poskušajo ubežati. Nujno zanje je skrivališče in substrat po katerem kopljejo.
Obstaja še veliko drugih vrst kač ki jih imamo lahko za svoje hišne ljubljenčke in za vsako se je dobro pozanimati vnaprej, kakšni so pogoji za njeno življenje in kaj potrebujejo za hrano, kako se hranijo in ali so navajeni na mrtvo ali živo hrano.
Pred nakupom se pozanimajte, s čim se kača hrani
Ob nakupu zelo mlade kače je treba vedno preveriti ali je že samostojno jedla. Nekateri prodajalci prodajajo kače čisto takoj po izleganju, ne da bi preverjali ali kače že jedo. Priporočam, da raje kupite kačo pri takem človeku, ki prodaja nekoliko starejše kače, ki so se že nekajkrat samostojno hranile.
V večini primerov se kače hranijo z glodavci. Nekateri svoje kače hranijo z mrtvo hrano, drugi imajo raje živo hrano. Pri živi hrani obstaja tveganje, da bi glodavec kačo poškodoval ali celo ubil. Pri nas hranimo na oba načina, pri čemer živali opazujemo, kadar dobijo živo hrano, ter v primeru, da kače glodavec ne zanima, le-tega odstranimo iz terarija.
Ker pa prav vse kače ne jedo le glodavcev, se ob nakupu vedno pozanimajte o prehrani kače. Obstajajo namreč tudi kače, ki so specializirane za ribe, žabe, kuščarje ali celo druge kače, zanje pa je hrano zelo težko dobiti v trgovini z malimi živalmi.
Kače so mojstri pobegov
Opozorila bi tudi, da je po nakupu male kače res treba biti pozoren na to, da nam novi družinski član ne pobegne.
Zelo malo ljudi si predstavlja, kako odlične so plezalne sposobnosti kač in skozi kako zelo majhno luknjo zlezejo. Običajno sicer ne gredo daleč in jih čez nekaj časa najdemo v bližini, lahko pa se zgodi tudi kakšna nesreča, zato je pobeg bolje preprečiti.
Lastniki strupenih kač morajo biti še bolj previdni
V Sloveniji obstaja nekaj posameznikov, ki so lastniki strupenjač. Te so bolj ali manj smrtonosne, vendar čudovitih barv in vzorcev. Te kače zahtevajo posebno previdnost pri rokovanju in prenašanju med terariji. Kdor se odloča za nakup tovrstne kače mora biti odrasla oseba z odgovornim vedenjem.
Kaj pomenijo oznake pri nakupu živali?
Ker v Slovenijo v kratkem prihaja mednarodni sejem eksotičnih živali SLO-EXO, na tem mestu še en hiter pregled oznak, ki so na škatlicah od živali. Oznaka 0.1 pomeni, da gre za samičko, 1.0 za samca, WC pomeni, da je žival ujeta v divjini; CB pa, da je rojena v ujetništvu.
Nika Fon Leben je predsednica društva ljubiteljev eksotičnih živali Bioexo, ki ta konec tedna prireja razstavo eksotičnih živali. Če bi se tudi vi radi pobližje spoznali z njimi, obiščite našo Facebook stran, kjer vsak dan podarimo vstopnico za prireditev.
Sorodne novice
- Spoznajmo eksotične živali: Kače 12. 10. 2011
- Veterinarsko varstvo eksotičnih živali 11. 10. 2011
- Spoznajmo eksotične živali: Plazilci in dvoživke 14. 10. 2011