Hura, počitnice so tu!
Potovanje je lahko za nas in naše živalske prijatelje zelo lepo in prijetno, a le, če se nanj ustrezno pripravimo. Ali ste že kdaj napisali potovalni seznam za svoje živali?
Komu se ob odhodu na počitnice še ni zgodilo, da je doma pozabil očala, kopalke ali celo potni list? Podobne težave lahko nastanejo tudi pri prtljagi naših ljubljenčkov, zato smo vam pripravili potovalni seznam stvari, na katere res ne smete pozabiti.

Foto: Dwight Sipler, Flickr CC
Hrana in pijača
Poskrbite, da boste s sabo vzeli tudi dovolj hrane za vašega ljubljenčka. Raje je vzemite nekoliko več kot premalo, saj boste kvalitetno hrano za živali v manjših počitniških krajih težko dobili. Ker mora biti vsaka menjava hrane zaradi občutljive prebave živali postopna, lahko hiter prehod iz ene vrste hrane na drugo vaši žverci povzroči hude preglavice s prebavo.
Ne pozabite tudi na vodo – če boste potovali več kot eno uro, se med potjo večkrat vstavite in svoji žverci ponudite svežo vodo, saj je lahko dehidracija zelo nevarna.
Zdravila in preventiva
Če vaš ljubljenček redno jemlje zdravila, jih nikakor ne pozabite doma. Poskrbite, da bodo v avtomobilu na hladnem in temnem mestu, zraven pa dodajte še sredstva proti driski in slabosti, povoje, razkužilo in fiziološko raztopino.
Ne pozabite že pred odhodom poskrbeti tudi za zaščito pred srčno glisto in zunanjimi zajedavci!
Dokumenti in predpisi
Pred odhodom v tujino preverite, kakšni so pogoji za vstop živali v državo. Načeloma mora biti hišna žival za potovanje po Evropski uniji označena z mikročipom, cepljena proti steklini, prav tako pa mora imeti tudi evropski potni list za hišne živali. Za nekatere države, ki so proste določenih bolezni, je potrebno izpolnjevati tudi dodatne zahteve, ne pozabite pa tudi na to, da so lahko t. i. “nevarne” pasme psov v nekaterih državah prepovedane. Pri iskanju vseh potrebnih informacij o potovanju v tujino vam bo v veliko pomoč spletna stran Veterinarske uprave RS.

Foto: Kate Ter Haar, Flickr CC
Je vaša žival pravilno označena?
Preden se odpravite na pot, pri vašemu veterinarju preverite ali se na mikročipu vaše živali nahajajo pravilni podatki. Svojega ljubljenčka označite tudi z značko, na kateri naj bosta vsaj dve telefonski številki – vaša in od nekoga, ki bo za žival lahko poskrbel v primeru, da se tudi vam kaj zgodi. Ne pozabite številki pripisati še mednarodno klicno številko za Slovenijo +386.
Vpišite številko čipa in svoje podatke še v sistem Europetnet – tako vas bodo v tujini še lažje izsledili.
Oprema
Pod obvezno opremo vsekakor spadajo tudi ležišča, brisače, posode za hrano in vodo, povodci in igračke vaše žverce.
Številke veterinarjev in zavetišč
Da bo dopust z vašim ljubljenčkom lahko res brezskrben, že v naprej preverite, kje se nahaja najbližja veterinarska ambulanta ter zavetišče za živali. Večina Slovencev se svojimi kosmatinci odpravi na obale sosednje Hrvaške, zato vam bo lahko v veliko pomoč tudi seznam hrvaških veterinarskih ustanov.
Je žverca res pripravljena za na pot?
Preden se dokončno odločite, da vas bo vaš ljubljenček spremljal na počitnicah, premislite ali je na to res pripravljen, saj lahko potovanje živalim povzroči velik stres. Sprememba vsakodnevne rutine, okolice in podnebja ter daljša vožnja z avtom ali letalom lahko na vašo žival vplivajo veliko slabše kot če bi vas v času dopusta počakala doma.
Če se boste zato odločili, da bo vaš ljubljenček v času počitnic raje ostal doma, poskrbite za to, da bo imel res dobro in odgovorno oskrbo!
Sorodne novice
- Ste že pripravili potovalno lekarno? 13. 07. 2011
- Žverce na letalu 25. 07. 2011
- Naj bo poletna osvežitev v vodi varna! 26. 07. 2011