Dehidracija je lahko smrtno nevarna!
V vročih dneh lahko pri naših žvercah zelo hitro pride do dehidracije, zato poskrbite, da bodo imele vedno dostopdo pitne vode!
Do dehidracije ali izsušitve telesa lahko pride kadarkoli zaradi prekomerne izgube telesnih tekočin, zelo pogosto pa se to zgodi v vročih dneh, če žival ne pije dovolj. V najhujših primerih lahko dehidracija povzroči šok in posledično tudi odpoved notranjih organov.
Poleg pomanjkanja pitne vode in hrane lahko do dehidracije privedejo tudi bruhanje in driska, krvavitve, prekomerno uriniranje, povečano slinjenje in prekomerno sopenje.
Simptomi dehidracije vključujejo izgubo teže, suho sluznico, udrte oči, depresijo, slabotnost, težave z dihanjem, odsotnost uriniranja ali zelo temen urin.
Prepoznaven simptom izsušitve telesa je tudi izguba elastičnosti kože, s katero lahko hitro ugotovite ali je vaše žival dehidirrana: nežno privzdignete njeno kožo na hrbtu ali vratu, ter jo nato spustite. Če se koža ne vrne v prvotno stanje, je to lahko znak dehidracije.
Kako jo preprečimo?
V vročih dneh poskrbite, da ima vaša žival vedno dostop do pitne vode. Tudi na sprehodih imejte s sabo vedno dovolj vode za psa. Ti lahko zaradi razburjenja celo pozabijo na pitje, zato skrbno opazujte, ali vaš pes popije dovolj vode.
Prav tako pozorni bodite tudi, če ima žival zaradi drugih zdravstvenih težav drisko ali pogost bruha.
Kaj narediti, če žival dehidrira?
V primeru, da gre za blago obliko dehidracije, bo težave rešilo že pitje vode in rehidracijski prašek, v težjih primerih pa se takoj napotite k veterninarju.
Hudo dehidrirane živali za stabilizacijo potrebujejo infuzijo in koloide, hkrati pa je potrebno ugotoviti tudi osnovni vzrok dehidracije, da do nje ne bi več prišlo.
Sorodne novice
- Izognite se vročinskemu udaru 05. 07. 2011
- Tudi živali potrebujejo zaščito pred soncem 27. 07. 2011
- Naredi sam: Žvercin sladoled 16. 07. 2011