Naj bo poletna osvežitev v vodi varna!
Ob vročih dnevih nas nič ne osveži tako, kot namakanje v hladni vodi – enako velja tudi za naše žverce. Da bo njihovo plavanje ne le zabavno, pač pa tudi varno, smo vam pripravili nekaj poletnih nasvetov za kopanje!
Nekateri psi so navdušeni plavalci, ki jih le stežka spravimo iz vode. Veselo čofotajo po morju, rekah, potokih in celo lužah, včasih pa se zapodijo tudi v bližnji vodnjak. A tako brezbrižno veselje le ni tako nedolžno, kot se zdi na prvi pogled. Veliko naših voda je namreč neprimernih za kopanje, prav tako pa lahko psom škodi tudi sol v morski vodi.
Veterinar dr. Pavo Zaninovič iz veterinarske klinike Prva-K zato svetuje, da po vsakem kopanju psa dobro operemo: “To je priporočljivo še posebej po kopanju v morju, saj se v nasprotnem primeru na dlaki kristalizira sol, ki nase vleče vlago in lahko draži kožo.”
Psi se lahko z otresanjem dobro osušijo, a kljub temu po kopanju potrebujejo posebno nego. Foto: Stock.Xchng
Prav tako moramo pri psih s povešenimi uhlji poskrbeti tudi, da po kopanju dobro osušimo sluhovod, saj lahko pri nijh hitro pride do vnetja ušes: “To najlažje naredite tako, da kos mehke vate vstavite v uho in ga dobro zmasirate.,” je pojasnil dr. Zaninovič.
Tudi psi se morajo plavanja naučiti
Kopanje je za pse, ki nimajo težav z dlako ali kožo, celo priporočljivo, vendar se ga morate, če pes še nikoli ni plaval, lotiti postopoma. Nekatere pasme psov so sicer naravni plavalci, drugi pa se morajo plavanja naučiti. Če se pes boji vode, ga nikakor ne silite vanjo – na plavanje v vodi ga poskusite privaditi počasi, skozi igro in s pomočjo priboljškov.
Psa lahko v vodo spravite s pomočjo njegove najljubše igrače. / Foto: Stock.xchng
Najprej se mora pes udobno počutiti v nizki vodi, kjer lahko brez težav stoji, zato bo za začetek dovolj že, če se skupaj s svojim psom sprehodite po plitvini. Ko se bo navadil na to, lahko zakorakata v nekoliko globljo vodo, vendar ga nikar ne silite, vlecite ali rinite v zelo globoko vodo. Ko boste postopoma prišli do tega, da bo pes zaplaval, mu na začetku lahko pomagate tako, da ga pridržite pod trebuhom, kar mu bo dalo občutek varnosti.
Na kaj moramo biti pozorni?
Psa imejte tudi v vodi vedno pod nadzorom in bodite pozorni na znake utrujenosti – na plavanje se raje podajte večkrat za manj časa.
Po vsakem obroku naj pes počiva vsaj dve uri preden prične plavati, saj lahko v nasprotnem primeru pride do zasuka želodca.
Pazite, da pes ne bo pil morske vode in da si ne bo lizal slanega kožuha – velike količine soli lahko obremenijo njegove ledvice, zagotovo pa privedejo do driske. Pri sebi imejte vedno dovolj sveže pitne vode!
Nevarne so tudi modro-zelene alge, ki se v sušnih obdobjih namnožijo v stoječih vodah – te proizvajajo toksine, ki lahko resno ogrozijo življenje živali, ki pijejo onesnaženo vodo.
Sorodne novice
- Video: Stellino slovo od poletja 26. 09. 2011
- Žverce v avtu 06. 07. 2011
- Žverce na letalu 25. 07. 2011