Zakaj psi spijo v klobčiču?
Ali tudi vaš pes pred spanjem s tačko praska po svojem ležišču, se trikrat obrne, zvije v klobčič in trdno zaspi? To vedenje je v naših kosmatincih globoko zakoreninjeno, saj izvira iz njihovih divjih prednikov.
Čeprav je spanje takrat, ko se raztegnejo po svojem ležišču, za pse prav gotovo bolj udobno, pa se veliko psov zvečer zvije v klobčič in zaspi – ta spalni položaj so psi namreč podedovali od svojih prednikov.
„Ko psi spijo v naravi, si izkopljejo gnezdo in se na tak način uležejo vanj, še posebej, ko je mrzlo,“ je za spletno stran VetStreet pojasnila veterinarka dr. Margaret Gruen. „Tako se psi pogrejejo, saj v takšnem položaju lažje ohranjajo telesno toploto. Poleg tega s tem pred morebitnimi plenilci varujejo tudi najbolj občutljive organe.“
Psi v takem položaju bolj pogosto spijo na nepoznanem teritoriju, kjer se počutijo ogrožene – če boste psa s seboj vzeli na lokacijo, ki je še ne pozna zato s seboj od doma prinesite odejo. Po eni strani bo z njo pes dobil poznani vonj, poleg tega pa bo po njej pred spanjem lahko „kopal“ in si iz nje naredil udobno ležišče.
Sproščeni psi spijo na hrbtu
Če se vaš pes raje kot v klobčič namesti v vratolomen položaj, pri katerem leži na hrbtu, moli vse štiri tačke narazen in vam kaže svoj trebušček, to lahko pomeni, da mu je vroče, predvsem pa, da se počuti varno.
Po nekaterih ocenah naj bi na ta način redno spalo le pet do deset odstotkov psov, medtem ko se pri divjih kanidih, kot so volkovi, kojoti in lisice, takšno vedenje ne pojavlja, saj bi se s tem po nepotrebnem izpostavili morebitnim plenilcem.
Psi, ki so karakterno bližje svojim divjim sorodnikom, tako navadno ne spijo v tem položaju, medtem ko je med tistimi, ki spijo na hrbtu največ sproščenih in umirjenih psov. Poleg tega so psi, ki v spanju kažejo trebušček, navadno tudi dobro socializirani in zaupljivi psi, ki živijo v varnem, stabilnem in udobnem okolju.