Se psi res kesajo?
Kdo ne pozna pasjega pogleda, ki vam že na vratih pove, da vas v stanovanju čaka neprijetno presenečenje? A očitno skesani pogled, poln krivde ljudje svojim kosmatincem radi prepišemo tudi takrat, ko so ti nedolžni.
Preizkus raziskovalke Alexandre Horowitz objavljen v reviji Behavioural Processes je bil enostaven, a učinkovit: lastniki so morali svoje pse pustiti v sobi po tem, ko so jim ukazali, da ne smejo pojesti priboljška. Horowitzeva je nato prepovedan priboljšek dala le nekaterim psom, resnice o tem, ali je pes pojedel priboljšek ali ne, pa ni povedala vsem lastnikom.
»Kriv si, če jaz tako mislim!«
Izkazalo se je, da so lastniki „skesani pogled“ svojih psov videli ne glede na to, ali je pes prepovedani priboljšek dejansko pojedel ali ne. Najbolj „krivi“ so izgledali ravno psi, ki priboljška sploh niso pojedli, a so jih lastniki kljub temu ošteli. Horowitzeva je tako dokazala, da je pasja telesna govorica „krivde“ pogosto zgolj njihov odgovor na obnašanje lastnika, pa tudi to, da ljudje v pasji telesni govorici „krivdo“ prepoznavajo predvsem takrat, ko verjamejo, da je njihov pes storil nekaj, česar ne bi smel.
Ne glede na to, da smo ljudje nagnjeni k prenašanju naših lastnosti na živali, pa nekateri psi očitno dobro vedo, kdaj so prestopili mejo dovoljenega – ali uganete, kateri pes v tem videu je odgovoren za nered?
Sorodne novice
- Kaj pomeni pasje repkanje? 23. 01. 2012
- Žverce priporočajo: Rojen, da laja 19. 12. 2011
- Žverce priporočajo: Pasji kotiček dr. Stanleyja Corena 10. 10. 2011