S peticijo proti lovu ogroženih ptic
28 nevladnih organizacij je danes v okviru spletne skupnosti za aktivno državljanstvo Tretji člen začelo z zbiranjem podpisov proti lovu ogroženih vrst ptic. Z akcijo želijo vplivati na Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, ki prav zdaj vodi sporen postopek za širitev seznama lovnih vrst.
Poziv je nastal kot odgovor civilne družbe na aktualne predloge za spremembo Uredbe o določitvi divjadi in lovnih dob. Ti med drugim vsebujejo podaljšanje obstoječih lovnih dob in razširitev seznama lovnih vrst z osmimi vrstami ptic, ki so v Sloveniji zavarovane, kar pet od teh pa najdemo na Rdečemu seznamu ogroženih gnezdilk Slovenije.
Med divjad bi Lovska zveza Slovenija, Zavod za gozdove in podjetje Erico d.o.o. tako uvrstili:
- Jerebico (Perdix perdix) - naravna populacija v Sloveniji kritično ogrožena in zavarovana, v Evropi močno upada
- Kozico (Gallinago gallinago) - v Sloveniji kritično ogrožena in zavarovana, v Evropi upada
- Sloko (Scolopax rusticola) - v Sloveniji močno ogrožena in zavarovana, v Evropi upada
- Kreheljca (Anas crecca) - v Sloveniji močno ogrožena in zavarovana
- Ruševca (Lyrurus tetrix) - v Sloveniji ranljiva in zavarovana, po evropski Direktivi o pticah v Sloveniji ne more biti lovna divjad, v Evropi stabilna po velikem upadu v preteklosti
- Lisko (Fulica atra) - v Sloveniji zavarovana vrsta
- Grivarja (Columba palumbus) - v Sloveniji zavarovana vrsta
- Kormorana (Phalacrocorax carbo) - v Sloveniji zavarovana, po evropski Direktivi o pticah v EU ne more biti lovna divjad
Tomaž Mihelič iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije pojasnjuje, da predlogom ostro nasprotujejo, ker so naravovarstveno in etično nesprejemljivi. „Za lov na te vrste ni nobenega ekološkega razloga. Gre za vrste, ki ne delajo gospodarske škode in pri katerih umetno uravnavanje populacije ni potrebno, zato bi šlo pri lovu nanje zgolj za ubijanje za zabavo in osebno okoriščanje.“
Čeprav bi lov na te vrste potekal predvsem v času njihove selitve čez Slovenijo, strokovnjaki opozarjajo, da je ohranjanje mirnih območij za počivališča ptic selivk nujno potrebno. Lov in posledično vznemirjanje na selitvi sta namreč dodatna kritična dejavnika ogrožanja že tako majhne in upadajoče populacije. „Kar štiri od predlaganih zavarovanih vrst ptic sodijo med najbolj ogrožene vrste v Sloveniji: kreheljc in sloka sta močno ogroženi, kozica in jerebica pa kritično ogroženi gnezdilki Slovenije. Obstaja resna bojazen, da bi uvedba lova nanje te vrste potisnila čez rob izumrtja pri nas,“ je do predloga kritičen tudi prof. dr. Peter Trontelj iz Biotehniške fakultete.
LZS: Vegetarijanci v DOPPS zlorabljajo svoj položaj
Vodstvo Lovske zveze Slovenije je sicer pred nekaj dnevi na lovske družine naslovilo dopis, v katerem so izrazili mnenje, da gre pri pobudi, ki želi preprečiti uvrstitev ogroženih živalskih vrst med lovno divjad, le za „zaprisežene vegetarijance, ki s svojim prepričanjem v celoti nasprotujejo ubijanju živali“. Po mnenju predsednika LZS Srečka Feliksa Kropeta želijo pobudniki s tem širiti svoj „življenjski nadzor“ in najti pot do ukinitve lovske aktivnosti, ki se konča z uplenitvijo živali.
Da temu ni tako, pravijo v Društvu za zaščito živali Ljubljana, kjer pa so prepričani, da so nekateri vzgibi za lov v družbi, ki je prerasla vzvišen odnos do živali in narave, postali nesprejemljivi. Predstavnica društva Petra Mohar pojasnjuje: „Po našem mnenju je upravičen le lov, za katerega je možno dokazati, da je nujen za ohranjanje habitatov, preprečevanja širjenja bolezni ipd. Poleg tega je pomembno, da je žival usmrčena čim hitreje in s čim manj trpljenja.“
Dopis vodstva LZS je na negativne odzive naletel tudi v lovskih vrstah. „Menim, da gre za precenjevanje in skrivanje nesposobnosti lovske organizacije, da dokaže svoje mesto v družbi in naravi, obenem pa tudi za podcenjevanje tistih lovcev in mesojedih naravovarstvenikov, ki se s pobudo za spremembo uredbe tudi ne strinjajo,“ opozarja Marjan Likar, urednik spletne strani Forum lov.
Pobudniki pristojnega ministra pozivajo, da se zavzame za odpravo lova ptic za zabavo in prepreči uvrstitev zavarovanih vrst med lovno divjad. Koordinatorica skupnosti Tretji člen dr. Renata Karba iz Umanotere je ob tej priložnosti povedala: „Biotska raznovrstnost je eno od največjih bogastev naše države. Je naša skupna naravna dediščina in njeno uničevanje v imenu partikularnih zasebnih interesov je nesprejemljivo. Ptice so v naši družbi prepoznane kot ambasadorji ohranjene narave. Stanje populacij ptic je pokazatelj ohranjenosti habitatov, kar je ne nazadnje razvidno tudi v evropskem pravnem redu. Je pa tudi indikator civiliziranosti družbe. Lov na ptice brez jasnih in strokovno utemeljenih razlogov po našem mnenju ne sodi v sodobno družbo.“