Prehrana morskih prašičkov
Kvalitetna prehrana je temelj dobrega zdravja. Uravnoteženo prehrano morskih prašičkov lahko zagotovite s kombinacijo industrijsko pripravljene hrane, sena in sveže zelenjave, kot priboljšek pa jim lahko ponudite tudi sveže sadje.
Foto: ultrafez, flickr ccNeprimerna prehrana lahko pri morskih prašičkih privede do kronične driske, bolezni srca, jeter in ledvic ter prekomerne teže, zato je pomembno, da pri izbiri hrane za morskega prašička upoštevate njihove biološke potrebe.
Morski prašički izvirajo iz travnatih pokrajin Južne Amerike, kjer njihovim divjim sorodnikom osnovno živilo predstavlja trava, svojo prehrano pa dopolnjujejo še z listi drugih rastlin, koreninami in lubjem.
Čeprav so bili morski prašički udomačeni pred tisočletji in se od svojih divjih prednikov razlikujejo, mora tudi njihova prehrana temeljiti na senu.
Pri izbiri hrane za svojega ljubljenčka morate upoštevati tudi dejstvo, da morski prašički tako kot ljudje ne morejo sami proizvajati vitamina C.
Seno naj bo vedno na razpolago
V trgovinah za male živali lahko kupite kvalitetno industrijsko pripravljeno hrano za morske prašičke, ki vsebuje vsa potrebna hranila. Ker pa se hrane med seboj razlikujejo, avtorica knjige Your Happy Healthy Pet Guinea Pig, Audrey Pavia, priporoča, da pred nakupom preverite deklaracijo hrane za morske prašičke.
Primerna hrana je pomembna tudi za obrabo zob. Foto: Giulia van Pelt, flickr CC
Pavia svetuje, da se odločite za hrano, ki vsebuje vsaj 8 odstotkov beljakovin, 16 odstotkov vlaknin in en gram vitamina C na kilogram hrane. Prav tako priporoča, da se izogibajte hrani, ki vsebuje kakršne koli sestavine živalskega izvora, rdečo peso, koruzo, semena in oreščke ter riževo moko, priporočljivo pa se je tudi izogibati aditivom, kot so koruzni sirup, barvila, nitrati in kalijev sorbat.
Mešanice semen so za morske prašičke primerne le v majhnih količinah, nikakor pa ne bi smele predstavljati osnovne prehrane teh godalcev, saj vsebujejo preveč ogljikovih hidratov in premalo vlaknin, kar lahko privede do zdravstvenih težav.
Seno naj bo morskim prašeičkom vedno na razpolago. Foto: shan139, flickr cc
Ker morski prašički za zdravo prebavo potrebujejo veliko vlaknin, naj jim bo ves čas na razpolago tudi neomejena količina sena. Tega vsak dan postavite v “jasli” v kletki – tako boste preprečili, da bi ga raztresel po kletki. Staro seno, ki ga morski prašiček ne poje, odstranite in ga zamenjajte s svežim.
Žvečenje sena je pomembno tudi za obrabo zob, ki morskim prašičkom stalno rastejo, poleg tega pa se lahko s tem tudi zaposlijo, ko se dolgočasijo.
Brez sveže zelenjave in sadja ne gre
Poleg suhe hrane in sena pomemben del prehrane morskih prašičkov predstavlja tudi sveža zelenjava, bogata z vitamini in minerali. Pavia kot najboljšo zelenjavo za morske prašičke navaja zeleno listnato zelenjavo, kot so solate, regrat, zelenje korenja, brokoli in špinača; morski prašički pa bodo z veseljem pojedli tudi korenček, repo in zeleno papriko.
Sveža zelenjava je odličen vir vitamina C! Foto: J. Gabriel, Stock.Xchng
Kot dodatek k prehrani lahko svojemu morskemu prašičku ponudite tudi sveže sadje. Še posebej radi imajo jabolka, hruške, jagode, breskve in paradižnike – pazite le, da s svežim sadjem ne boste pretiravali, saj lahko to privede do pojava driske.
Morski prašički so lahko izredno izbirčni, kar se tiče sveže zelenjave in sadja, saj se trdno držijo prehranjevalnih navad iz mladosti, zato je pomembno, da mladega morskega prašička seznanimo s čim več različnimi vrstami sveže hrane.
Vir: Audrey Pavia - Your Happy Healthy Pet: Guinea Pig
Sorodne novice
- Naredi sam: Priboljški za morske prašičke 21. 01. 2012
- Morski prašički so bili priljubljeni že v elizabetinski dobi 08. 02. 2012
- Naredi sam: Igrača za brušenje zobkov 10. 12. 2011