Orke – žrtve vojaških vaj?
Februarja je na obalo Long Beach v ameriški zvezni državi Washington naplavilo truplo tri leta stare orke. Pri obdukciji so ugotovili, da je mlada samica utrpela hude poškodbe, ki bi bile lahko posledica vojaških vaj.
Natančnega vzroka smrti mlade orke niso uspeli ugotoviti, biolog Ken Balcomb, ki je pregledal njeno truplo, pa pravi, da ji je usodne rane najverjetneje zadala podvodna eksplozija bombe. “Samica z oznako L112 je imela poškodbe, ki so značilne za eksplozije – velike rane so nastale istočasno in so bile smrtne v trenutku, zato sem prepričan, da je šlo za bombo in ne za sonar.”
Na območju habitata zaščitene populacije ork ob obalah Washingtona in Kanade namreč tako ameriška kot tudi kanadska mornarica pri vojaških vajah pogosto detonirata podvodne bombe in uporabljata sonarje, čeprav to lahko smrtonosno za morske živali.
V intervjuju za Epoch Times je Balcomb pojasnil, da je smrt te orke le zadnji primer v vrsti smrti morskih živali, ki so posledica vaj mornarice in da je v eksploziji najverjetneje življenje izgubil še kakšen član te jate: “Ameriška mornarica lahko vsako leto na območju, kjer se prehranjujejo kiti, detonira približno 100 bomb, in to počnejo že kakšnih 15 let. V zadnjih letih je na obale naplavijo že več trupel kitov s takšnimi poškodbami. Veliko jih je bilo očitno posledica eksplozij.”
Ameriška in kanadska mornarica sta že zanikali, da bi bile lahko vojaške vaje odgovorne za smrt kitov, strokovnjaki za ohranjanje živalskih vrst pa že pozivajo k prepovedi uporabe bomb in sonarjev na območju zaščitenega habitata.
“Želim si, da bi si vsaj pogledali dokaze, da z detonacijami bomb dejansko ubijajo kite,” je še povedal Balcomb in dodal, da kot bivši pripadnik ameriške mornarice sicer razume pomen vaj, vendar ne v primeru, ko s tem ogrožajo življenja kitov.