Ogrožene živali Slovenije: Mali podkovnjak
Mali podkovnjaki so netopirji, ki jih lahko pogosto opazimo med lovljenjem žuželk v gozdovih in parkih. Pri nas vrsto najbolj ogrožajo neustrezna prenova stavb in jamski turizem.
“Mali podkovnjaki, tako kot vsi netopirji, spadajo med sesalce. Nekateri ljudje jim pravijo 'ne tič ne miš' in res spadajo ne med ptiče in ne med miši ampak tvorijo svojo skupino, ki jo latinsko imenujemo Chiroptera,” je pojasnila Lea Likozar iz Slovenskega društva za preučevanje in varstvo netopirjev.
Mali podkovnjaki tehtajo le pet do devet gramov, njihova posebnost pa je kožna guba v obliki podkve okoli nosnic, po kateri so dobili svoje ime. Tako kot pri ostalih netopirjih, so se tudi pri njih sprednje okončine spremenile v opnasta krila ali prhuti, pri letenju pa si pomagajo tudi z repom, ki je vpet v opno.
Posebnost podkovnjakov je kožna guba v obliki podkve ob njihovih nosnicah. Foto: T. Trilar, SDPVN
Mali leteči kosmatinci se prehranjujejo predvsem z žuželkami. Manjše nočne metulje, komarje, hrošče in pajke tako navadno lovijo v odprtih gozdovih, parkih in v podrasti. Mali podkovnjaki lahko dočakajo starost 30 let, vendar povprečno živijo le tri do štiri leta.

Foto: L. Vogelaers, SDPVNMali podkovnjaki potrebujejo topla prezimovališča
Zatočišča si pogosto najdejo v cerkvenih zvonikih in zapuščenih zgradbah, prezimujejo pa v naravnih jamah, opuščenih kleteh in rovih. V času prezimovanja se s krempeljci močno oprimejo stropa, popolnoma zavijejo v svoje prhuti in nepremično obvisijo vse do pomladi.
Podkovnjaki navadno naseljujejo gozdnate in kraške predele – pri nas jih tako lahko najdemo po vsej državi, razen v Pomurju in visokogorju Alp. “Razširjenost je verjetno omejena z razpoložljivostjo primernih prezimovališč v podzemnih prostorih, predvsem kraških jamah, ki jih v Pomurju ni, v Alpah pa so premrzle,” pravi Likozarjeva.
Čeprav v svetovnem merilu ne gre za ogroženo vrsto, so mali podkovnjaki v Sloveniji, tako kot ostale vrste netopirjev, zavarovani. Številna kotišča te, pa tudi ostalih vrst netopirjev pri nas, izginjajo zaradi neustreznih prenov stavb: “Ogroža ga tudi povečanje jamskega turizma in s tem motenja prezimovanja. Prav tako lahko mali podkovnjaki izginejo zaradi zapiranja preletnih odprtin v zatočišča.”
Tudi vi lahko pomagate ohraniti netopirje
Da bi netopirje pri nas ohranili tudi v prihodnosti, je pomembno varovati tako njihova poletna, kot tudi zimska zatočišča, pojasnjuje Likozarjeva: "Če imate netopirje doma, bodite do njih strpni in jim pustite živeti za opaži, na podstrehah ali kleteh. So lepe in koristne živali, ki si zaslužijo svoj prostor med nami. Če pa jih resnično ne morete sprejeti, se jih da humano odstraniti, da se naslednje leto ne morejo vrniti na isto mesto.”
Netopirji med prezimovanjem potrebujejo mir in tišino. Foto: Matthieu Gauvain
Pomembno je tudi, da pozimi ne obiskujemo jam, kjer prezimujejo netopirji, oziroma da smo ob tem popolnoma tiho, da jih ne prebudimo: “Ob prebujanju porabijo veliko svojih energijskih zalog in lahko zaradi tega poginejo.”
Če bi radi za male podkovnjake in ostale netopirje naredili kaj dobrega, se lahko udeležite katere od mnogih akcij Društva za preučevanje in varstvo netopirjev, kamor lahko tudi sporočite lokacije, kjer se zadržujejo netopirji.
Sorodne novice
- Prihaja Evropska noč netopirjev 01. 09. 2011
- Ogrožene živali Slovenije: Močvirska sklednica 08. 09. 2011
- Žverce napovedujejo 16. 09. 2011