Nemce razveselil črni nosorogec
Pred tremi tedni je v nemškem živalskem vrtu na svet pokukal mali črni nosorog, ki je ob rojstvu tehtal že skoraj 30 kilogramov. Gre za predstavnika izredno ogrožene vrste, zato so ga bili oskrbniki še toliko bolj veseli.
Mladiček, katerega spol še ni znan, je četrti potomec Nana in Usoni. Par živi v živalskem vrtu Zoo Krefeld, ki je eden od le petih nemških živalskih vrtov, v katerih uspešno vzrejajo to izredno ogroženo vrsto.
Črni nosorog ali ozkousti nosorog (Diceros bicornis) živi v vzhodnih in osrednjih predelih Afrike in velja za eno večjih vrst nosorogov, saj lahko njihovi rogovi v dolžino zrastejo skoraj 1,5 m.
Svojega imena niso dobili zaradi črne barve, saj je njihova koža navadno sive ali celo bele barve, pač pa so jih tako poimenovali zaradi prevajalske napake – ime druge vrste afriških nosorogov so namreč napačno prevedli kot „beli“ nosorogi, zato so ozkoustim nosorogom nadeli ime „črni“, da bi vrsti lažje razlikovali.
Zaradi vse večjega povpraševanja po njihovih rogovih, ki jih v tradicionalni azijski medicini uporabljajo kot sestavino zdravilnih pripravkov, smo v zadnjih letih priče pravim množičnim pobojem nosorogov. Pri tem črni nosorogi niso izjema, zato so na Rdečem seznamu mednarodnega združenja IUCN opredeljeni kot kritično ogrožena vrsta.
Eno od podvrst črnih nosorogov – zahodnega črnega nosoroga – so pred dvema letoma tudi uradno razglasili za izumrlega v naravi.
Za ohranitev kritično ogroženih vrst so nadzorovani vzrejni programi, kot je program, v okviru katerega je bil rojen tale malček, izredno pomembni.
Le tako lahko namreč strokovnjaki zagotovijo genetsko pestrost vrste v upanju, da bodo potomce živali, ki živijo v ujetništvu, v prihodnosti ponovno naselili v naravno okolje.
Več o nosorogih in nevarnostih, ki jim pretijo:
-
Zahodni črni nosorogi uradno izumrli
-
Krivolovci brutalno napadli mladička
-
Lani pobili rekordno število nosorogov
-
Le še tri leta za nosoroge v Južni Afriki?