Žverce v avtu
So vaši ljubljenčki v avtu res varni? Ogrožajo jih lahko tako vročina kot tudi poškodbe v prometnih nesrečah; vse to pa lahko preprečimo z upoštevanjem nekaj enostavnih nasvetov.
Prepogosto se nevarnosti, ki v avtomobilu pretijo tako nam kot našim ljubljenčkom, sploh ne zavedamo. Temperature se nam ne zdijo previsoke; pes, ki veselo moli glavo skozi okno in uživa v vetru se nam zdi zabaven; če je žival v avtomobilu mirna pa niti ne razmišljamo o tem, da bi mogla biti zavarovana.
Najbolj nevarna sta sovoznikov sedež in zadnja polica
Če svojega ljubljenčka najraje prevažate na sovoznikovem sedežu, ga izpostavljate veliki nevarnosti. Poleg tega, da ga lahko v primeru trka vrže v vetrobransko steklo, ga lahko hudo poškoduje tudi zračna blaznina, ki se sproži že ob manjših hitrostih. Zračne blazine so bile narejene za varnost odraslih ljudi, za otroke in živali pa so lahko celo smrtno nevarne.
Prav tako nevarna je vožnja živali na zadnji polici. Ko so na AMZS testirali naprave za varen prevoz živali, je 22 kg težka lutka psa ob trku pri hitrosti zgolj 50 kilometrov na uro z zadnje police priletela v glavo voznika ter končala na vetrobranskem steklu. Ob udarcu v voznikovo glavo bi takšen pes zaradi pospeška tehtal skoraj pol tone, kar bi za voznika pomenilo težke poškodbe glave, za psa pa skoraj zagotovo smrt.
Poglejte, kaj se zgodi z živaljo med trkom:
Kje so živali najbolj varne?
Test AMZS je pokazal, da so živali med prevozom najbolj varne v transportnih kletkah. Manjše kletke je najboljše namestiti v prostor za noge med zadnjo klopjo in prednjim sedežem, večje pa v prtljažnik.
Če je vaš ljubljenček prevelik, da bi v vašem avtu lahko potoval v transporterju, ga lahko varno prevažate tudi na zadnjih sedežih, če ga primerno zavarujete. To lahko naredite s posebno oprsnico, ki se lahko pritrdi na varnostni pas. Na testu AMZS se je najboljše izkazala oprsnica, ki jo lahko na varnostni pas pripnemo na dveh točkah.

Foto: bogarthandosmedevil (Flickr CC)
Varnost na prvo mesto!
Veliko psov uživa v tem, da glavo pomoli skozi odprto okno in se nastavi vetru, a takšna zabava ni tako nedolžna, kot se nam mogoče zdi na prvi pogled. Med takšno vožnjo lahko v psa priletijo žuželke, prah in pesek s cestišča, ki ga lahko hujše poškodujejo že pri hitrosti 30 km/h. Pri psih z visečimi uhlji pa lahko veter poškoduje njihova ušesa.
Pozorni bodite tudi na visoke temperature, saj lahko zaradi vročine naši ljubljenčki podležejo vročinskemu udaru. Avto, v katerem prevažate svojega ljubljenčka naj bo primerno ohlajen in dobro prezračen. Če v avtomobilu nimate vgrajene klime, se izogibajte potovanju v najbolj vročem delu dneva in se na pot raje odpravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer.
Na daljši poti ne pozabite na postanke, na katerih si bodo lahko vaše žverce pretegnile tace in opravile potrebo, odmor pa izkoristiti tudi za to, da jim ponudite svežo vodo.
Nasvete, kako lahko mačke, pa tudi druge žverce, navadite na prevoze v transportnih kletkah, najdete v članku "Mačji transporter naj bo prijatelj, ne sovražnik"!
Sorodne novice
- Žverce na letalu 25. 07. 2011
- Izognite se vročinskemu udaru 05. 07. 2011
- Ste že pripravili potovalno lekarno? 13. 07. 2011