Mačji brki niso le za okras
Brki ne le krasijo mačjih obrazov, temveč so tudi njihovo izredno pomembno čutilo, ki jim pomaga pri orientaciji v prostoru in pri lovu.
Brki so dolge, debele in trde dlake, ki skupaj z daljšimi in debelejšimi dlakami obrvi, brade in tistimi na zadnji strani sprednjih tačk mačkam služijo kot čutilo pomembno čutilo, s katerim dopolnjujejo svoj izostren voh, sluh in vid.
Mačji brki so več kot dvakrat debelejši od ostalih dlak, njihove korenine pa so postavljene kar trikrat globlje kot mešički običajne dlake. Globoko v tkivu jih obdaja nešteto živčnih končičev, s katerimi mačka zaznava ne le predmete, ki se jih dotakne z brki, pač pa tudi premikanje zraka in spremembe zračnega pritiska.
Svoje brke mačke lahko razprejo, obrnejo naprej ali nazaj, pri tem pa lahko zgornji vrsti brk premikajo neodvisno od spodnje vrste, kar jim omogoča neverjetno natančnost zaznavanja.
Z informacijami, ki jih dobi na ta način, si mačka naredi tridimenzionalni “mentalni zemljevid” prostora – mačke, ki oslepijo, se za orientacijo po prostoru v veliki meri zanašajo na takšen zemljevid, zato je pomembno, da v stanovanju, kjer živi slepa mačka, ne premikamo pohištva.
Z brki si mačke pomagajo tudi pri lovu, saj slabo vidijo plen, ko je ta preblizu njihovega gobčka – takrat brke upognejo v obliko “košarice” in tako natančno določijo lokacijo plena.
Znanstveniki so ugotovili tudi, da mačke s poškodovanimi brki lahko ugriznejo napačen del telesa svojega plena, kar kaže na to, da brki mačkam dajejo natančne informacije ne le o gibanju, pač pa tudi o obliki plena.
Poleg vsega naštetega so brki tudi mačje komunikacijsko orodje in pomemben sestavni del njihove telesne govorice. Če so brki obrnjeni naprej, to pomeni, da mačka kaže zanimanje in je prijateljsko razpoložena, medtem ko poleženi brki kažejo na obramben položaj ali napadalnost mačke.
Brki odpadajo in se obnavljajo kot ostala dlaka
Poškodbe brk lahko povzročijo mački neugodje in težave z orientacijo, zato jih nikoli ne bi smeli rezati, še manj pa puliti, to bi namreč mački povzročilo hude bolečine. To seveda ne velja v primeru, ko brki odpadejo sami - gre za naraven proces, tako kot pri ostali dlaki pa odpadle brke kmalu nadomestijo novi.
Ko mački hkrati odpade večje število brčic, je to lahko znak bolezni – če odpadanje brk spremlja še vnetje oči, hujše odpadanje dlake, slab zadah in krhki kremplji, lahko to kaže na pomanjkanje vitaminov. Če ste zaradi izpadanja brk zaskrbljeni, vsekakor obiščite vašega veterinarja.
Brke je potrebno občasno tudi očediti - pri tem prav pride pomoč pernatega prijatelja:
Ste vedeli:
- Mačke imajo na zgornjih ustnicah navadno 24 brčic, po 12 na vsaki strani gobčka.
- Brki so prve mačje dlake, ki mladiču zrastejo že v maternici.
- Splošno velja, da so razprti brki široki ravno toliko kot mačje telo, zato lahko z njimi mačka oceni, ali se lahko spravi v ozek prostor – kar pa seveda ne velja za predebele mačke.