Kitajska za prepoved uživanja ogroženih živali
Kitajska pripravlja zakon, s katerim bi prepovedala uživanje ogroženih živalskih vrst. Takšna praksa je sicer na Kitajskem močno razširjena, predvsem za potrebe trdno zakoreninjene tradicionalne medicine.
Kljub temu, da uveljavitev zakona, ki prepoveduje uporabo ogroženih živalskih vrst za prehrano, zaenkrat še ni potrjena, tovrstna odločitev daje upanje za varstvo nekaterih svetovno priljubljenih vrst živali. V zakon jih je vštetih kar 420, med njimi kitajski tiger, toponosi nosan ali zlata opica ter ogrličar oziroma azijski črni medved. Večino ogroženih vrst uporabljajo v tradicionalni kitajski medicini, pa tudi za hrano, spominke in kot statusne simbole.
»Največji spodbujevalci nelegalnega lova so kupci,« pravi Lang Sheng, namestnik vodje komisije za zakonodajo kitajskega parlamenta. Kot še dodaja, se Kitajska ravno zaradi ogromnega povpraševanja že dalj časa neuspešno bori proti pobijanju in lovu zavarovanih vrst.
Poleg prepovedi preprodaje, predlagana zakonodaja prinaša še eno spremembo, saj kot kaznivo označuje tudi kupovanje produktov iz ogroženih vrst, za kar je zagrožena zaporna kazen do deset let, medtem ko je trenutno veljavna zakonodaja pri vprašanjih krivde kupcev izdelkov z ogroženimi vrstami dvoumna.
Težava ostaja vzreja živali v ujetništvu
Vrste, vključene v zakon, so le vrh ledene gore. V veliko primerih so na Kitajskem že iztrebljene, vendar se lov nanje nadaljuje v sosednjih državah. Kitajska namreč še zdaleč ni edina država, ki ima apetite po ogroženih vrstah, a ker je njihova največja porabnica, vse takšne in podobne akcije lahko pomenijo razliko med obstojem in izumrtjem mnogih vrst.
Na predlagano zakonodajo so se že odzvali kritiki, ki težave vidijo predvsem v še vedno legalnem razmnoževanju ogroženih vrst v ujetništvu, saj je v primeru najdbe delov ali izdelkov iz teh vrst težko dokazati krivdo in izvor blaga.
Kljub temu je bil s predlaganimi spremembami dosežen velik napredek, vendar pa je sprejetje, striktno uveljavljanje in upoštevanje te zakonodaje še vprašljivo, saj naj bi bili med najbolj zagretimi porabniki teh izdelkov tudi staroste kitajske politike.
Več o posledicah uporabe živali v tradicionalni medicini:
-
Lani pobili rekordno število nosorogov
-
Čuvaj v zavetišču zaradi brčic ubil tigra
-
Na Kitajskem preprečili prodajo “tigrovega vina”
-
Rekordni zasegi gekonov