Kako ravnati ob zastrupitvi?
Ker se je v zadnjem času pojavilo več obvestil, da neznanci nastavljajo zastrupljene vabe za pse in mačke, objavljamo članek veterinarke Nuše Gros o zastrupitvah s snovmi, ki se v takšnih primerih najpogosteje pojavljajo.
Strupi za glodavce in druge škodljivce.
Imenujemo jih tudi rodenticidi, kemijsko pa so to derivati kumarina. Zastrupitve z rodenticidi so ene najpogostejših pri psih in mačkah. Najhujše zastrupitve se zgodijo, če živali zaužijejo zaloge strupa, za zastrupitev pa zadošča že zaužitje ene zastrupljene miši ali podgane.
Rodenticidi imajo precej dolgo delovanje, saj so podgane zelo pametne živali in strupa ne bi pojedle, če bi opazile, da je podgana, ki je zastrupljeno hrano jedla, poginila. Učinkujejo tako, da v organizmu preprečijo strjevanje krvi in poškodujejo krvne kapilare.
Znaki zastrupitve pri psih in mačkah se lahko pokažejo takoj, največkrat pa šele po nekaj dneh (odvisno od vrste in količine zaužitega strupa). Kažejo se kot slabotnost, potrtost, lahko sta prisotna tudi kašelj in težko dihanje. Pojavijo se notranje krvavitve (v prsno in trebušno votlino), iztrebek je lahko črno obarvan zaradi primesi krvi in tudi urin je lahko krvav. Zaradi motenj v strjevanju krvi so možne krvavitve iz manjših ran, nosu ali dlesni. Včasih lastniki opazijo krvavo slino.
Veterinar pri pregledu opazi bledost in krvavitve iz sluznic, zastrupitev pa potrdi s specifično preiskavo krvi. Za zastrupitev obstaja specifičen protistrup – sintetični vitamin K, ki ga pacient dobi v obliki injekcij več dni zapored. Vendar moramo ukrepati hitro, da je zdravljenje uspešno. Ob močnejših krvavitvah in hudi anemiji običajno žival potrebuje tudi transfuzijo krvi ali plazme.
Strup za polže (položomor)
Največja možnost, da se bo pes zastrupil s takim strupom je, kadar ga sprehajamo v bližini vrtov na katerih se uporabljajo organofosfatne in karbamatne pripravke za odganjanje (uničevanje) polžev.
Zastrupitev povzročijo že zelo majhne količine (zadošča že zrnce ali dve). Znaki se lahko pokažejo že v nekaj minutah - oteženo dihanje, nekoordinirana hoja, motnje v zavesti. Možne pa so tudi motnje vida, slinjenje, bljuvanje s krči, nekontrolirano izločanje urina in driska.
Za žival je tak strup v večini primerov usoden, saj napade dihalni center in posledično pride do zadušitve. Obstaja protistrup, vendar je čas res ključnega pomena. V trenutku, ko opazimo ali posumimo, da je pes zaužil takšen pripravek moramo čim prej do veterinarja, pa še v tem primeru je uspeh zdravljenja vprašljiv.
Prva pomoč ob zastrupitvi
Pri strupu, ki deluje počasneje kot polžomor, najprej poskusite poiskati vir zastrupitve in odstranite strup iz ust (spirajte z vodo). Če od zaužitja strupene substance ni minilo več kot 2 uri, takoj poskusite izzvati bruhanje. Če je od zastrupitve minilo več časa, živali v gobec vbrizgajte raztopino aktivnega oglja, ki zmanjšuje prehajanje strupa iz prebavil v krvni obtok. Če je prišla v stik z različnimi čistili, kemikalijami, insekticidi koža oziroma sluznice, jo takoj izperite z mlačno vodo. Tudi če snov ne draži kože, jo izperite, da je žival ne more polizati.
V vsakem primeru je potreben takojšen obisk veterinarja, ki bo živali nudil strokovno pomoč. V veliko pomoč je, če s seboj prinesete embalažo strupa ali zdravila, ki ga je žival zaužila.
Še več informacij o najpogostejših zastrupitvah malih živali najdete na spletni strani Veterinarske ambulante Max.