Gremo v šolo: Rally obedience
Rally obedience je novejša športna kinološka disciplina, pri kateri morata vodnik in pes na progi opraviti serijo različnih, med seboj povezanih vaj. Gre za dinamično in razgibano športno panogo, ki psu nudi tako telesno kot psihično zaposlitev.
Na tekmovanjih imata vodnik in pes tri minute časa, da na progi opravita 15 do 19 vaj. Pri tem psa ni dovoljeno nagrajevati s hrano ali igračami, vodnik z njim lahko komunicira le z besedami ali kretnjami. Prav tako so prepovedani tudi dotiki in kakršna koli oblika grobosti, tudi vpitje na psa.
Oglejte si videoposnetek iz tekmovanja v RO:
Starost in pasma nista omejitev
Rally obedience je primeren za vse pse - tudi za tiste, ki se zaradi svoje konstitucije ne morejo ukvarjati z agilityjem. Zanj se odločajo predvsem ljudje, ki se želijo s svojim štirinožnim prijateljem aktivno ukvarjati, saj lahko s treningi s svojim psom res kvalitetno preživljajo prosti čas.
Za tekmovanja mora pes biti star najmanj 12 mesecev, pri samem treniranju pa starostnih omejitev ni. „Rally obedience je primeren tako za mladiče, ki že imajo nekaj predznanja poslušnosti in telesnih spretnosti, kot tudi za zaposlitev starejšega psa,“ je pojasnila inštruktorica KD Barje, Urška Medvedšek.
Na tečajih se vaj učijo postopoma
Vodnik in pes morata imeti za uspešno delo vzpostavljen dober odnos ter željo po medsebojnem sodelovanju, pri tečajih in tekmovanjih pa vam bo prišlo prav tudi predznanje poslušnosti in agilityja. Večina vaj namreč vsebuje elemente poslušnosti, kot so hoja ob vodniku ter položaji “sedi”, “prostor” in “stoj”, hkrati pa gre, tako kot pri agilityju, za sledenje vodniku v različnih položajih.
Rally obedience ima štiri težavnostne kategorije. V prvi psi lahko tekmujejo tudi na povodcu, v višjih razredih pa morajo vaje delati spuščeni. Da pes obvlada vse štiri kategorije, se mora naučiti 72 različnih vaj: „Na tečaju se naučimo vaj za posamezne kategorije, ki vključujejo vaje v gibanju, vaje na mestu ter premagovanje ovir, kot so počasna hoja, hoja vzvratno, različni obrati, koraki vstran in skoki čez ovire.“
Tečajnik lahko gre na tekmo, ko s psom obvladata vaje za posamezno kategorijo, kar dokaže z izpitom iz posamezne kategorije, in ko je pes dovolj star za nastop na tekmovanju.
Sorodne novice
- Gremo v šolo: Agility 11. 08. 2011
- Pikova čudežna preobrazba 20. 08. 2011
- Gremo v šolo: Rumene rutice 03. 08. 2011