Farmacevti popustili pod pritiski zaščitnikov živali
Mednarodna kampanja za prepoved testiranja botoksa na živalih, v kateri sodeluje tud DZZŽ Ljubljana, je obrodila prve sadove.
Toksin botulin, ki ga uporabljajo pri kozmetičnem postopku glajenja gub, je najmočnejši strup, kar jih trenutno poznamo, zato ga je, ko se uporablja kot zdravilo za ljudi, potrebno močno razredčiti. Proizvodni proces lahko povzroči razlike v njegovi učinkovitosti, kar pomeni, da mora biti vsaka serija testirana, zaradi česar v velikih mukah umre približno 600.000 miši na leto.
„Te žrtve so še toliko bolj nesmiselne, ker testiranja botulina na živalih sploh niso potrebna in so metode, ki ne vključujejo vivisekcije, že znane in celo bolj zanesljive,“ opozarjajo v DZZŽ Ljubljana, ki se je pridružilo kampanji Evropske koalicije za odpravo testiranj na živalih (ECEAE).
Miške so dobile prvo bitko
Britansko združenje za prepoved vivisekcije (BUAV) je leta 2009 pod krinko dokumentiralo testiranja v enem od laboratorijev francoske farmacevtske družbe Ipsen in ga razkrilo javnosti. ECEAE od takrat farmacevtsko družbo s kampanjo in peticijami vzpodbuja, naj prekine trpinčenje in zastrupljanje laboratorijskih mišk, na katerih preizkušajo botulin.
Kot kaže je njihov trud obrodil sadove, saj je BUAV pred kratkim javnost obvestil, da so je Ipsen obljubil, da bodo do konca leta 2014 testiranja botulina na živalih nadomestili z metodami, za katere vivisekcija ni potrebna, medtem ko se je njihov tekmec Allergan že zavezal, da bo do konca leta 2014 poskuse na živalih zmanjšal za 95 %.
Namen kampanje je tudi sprememba evropske zakonodaje in osveščanje javnosti. „Naše društvo je ponosno, ker je aktivno sodelovalo in pomagalo zbirati podpise za omenjeno peticijo. Julija letos smo postavili stojnico v središču Ljubljane, da bi ljudem povedali kaj več o testiranjih in jih prosili, naj pomagajo živalim. Obisk stojnice je bil živahen, naše prostovoljke-miške pa so mimoidočim znale povedati veliko zanimivega. Zato še enkrat hvala vsem, ki ste prispevali podpis, in hvala našim marljivim miškam,“ še pravijo v Društvu za zaščito živali Ljubljana.