Slovenci proti testiranju botoksa na živalih
DZZŽ Ljubljana je v torek v okviru mednarodne kampanje Ustavimo testiranje botoksa na živalih na ljubljanskih ulicah osveščalo mimoidoče o poskusih na živalih, ki trpijo v imenu človeške nečimrnosti.
Izraz botoks se je v javnosti uveljavil kot vsesplošen izraz za metodo, pri kateri z injiciranjem bakterijskega toksina butolina zgladimo ali odpravimo gube. Toksin botulin proizvaja bakterija Clostridium botulinum in je najmočnejši strup, kar jih trenutno poznamo.
Ker lahko proizvodni proces povzroči razlike v učinkovitosti toksina, morajo vsako serijo botulina testirati. Ustaljeni postopek testiranja je tipičen test LD50. Skupini miši vbrizgajo različne doze botoksa v trebuh, kar povzroči neznosno bolečino in trpljenje testiranih živali. Pojavijo se paraliza, okrnjen vid in respiratorna stiska. Po treh ali štirih dneh trpljenja živali umrejo zaradi zadušitve.
Botoks vsako leto terja življenja 600.000 živali
S postavitvijo informativno-ozaveščevalne stojinice se je DZZŽ Ljubljana pridružilo društvom v Franciji, Nemčiji, Nizozemski, Italiji, Veliki Britaniji, Španiji, Portugalski, Švedski, Avstriji, Švici in Češki, ki so v okviru akcijskega tedna kampanje za ustavitev testiranj botoksa na živalih prav tako izvedle svojevrstne dogodke pod okriljem Evropske koalicije za odpravo testiranj na živalih, ECEAE.
„Posebnost testira nj toksina botulina je, da je treba vsako serijo, ki gre v prodajo oziroma uporabo, nujno testirati, da se določi ustrezno razmerje, ki ne povzroči smrti človeka. Za vsako testiranje je potrebnih 100 miši, ocene pa kažejo, da na leto med testi v velikih mukah umre okrog 600.000 miši,“ so pojasnili v društvu. „Obiskovalci stojnice so bili šokirani tudi nad visokimi številkami umrlih živali ter nad krutostjo testa LD50, ki je v zakonodaji EU trenutno uradno priznani način testiranja toksina botulina.“ Vse obiskovalce stojnice so podučili, da obstajajo tudi alternativni načini testiranja, pri katerih poskusi na živalih niso potrebni.
Posodite svoj glas nemočnim živalim
Uporaba butolina v kozmetične namene je žal v porastu, zato je najmanj, kar lahko storimo za trpinčene živali to, da sami ne uporabljamo botoksa. Še več lahko naredimo s podpisom peticije organizacije Doctors Against Animal Experiments, ki si prizadeva, da se iz zakonodaje EU izbriše možnost testiranja botoksa na miših ter da proizvajalce toksina botulina prisili k uporabi alternativnih načinov testiranj, ki ne vključujejo živali.
Peticije se žal še ne da podpisati v elektronski obliki, lahko pa natisnete obrazec, zberete še podpise svojih prijateljev in jih pošljete pobudnikom.