Domači pregled mačke
Mačke lahko dobro prikrijejo svoje zdravstvene težave, zato je priporočljivo, da jih vsaj dvakrat na mesec podrobneje pregledate, saj boste tako lažje opazili prve znake morebitne bolezni.
Ker večina mačk ni navdušena nad pregledovanjem, je najboljše, da pregled opravite kar med čohljanjem in masiranjem svoje mačke. Najprej ji preglejte oči in ušesa, pri tem pa bodite pozorni na morebitno motnost oči, izcedke in vonj ušes.
Poglejte tudi v gobček vaše mačke in preverite, v kakšnem stanju so njeni zobje ter ali so njene dlesni rožnato obarvane. Odstopanja v barvi dlesni lahko kažejo na zdravstvene težave - modrikaste dlesni navadno kažejo na pomanjkanje kisika, medtem ko blede dlesni lahko pomenijo slabokrvnost in pomanjkanje krvi.
Kaj se skriva pod kožuščkom?
Mačje telo navadno prekriva gost kožuh, zato manjše zatrdline, praske, izpuščaje in ostale kožne spremembe težko opazimo, zato med pregledom preverite tudi stanje kože in dlake vaše mačke.
Med božanjem mačke lahko otipate njene bezgavke, ki se tako kot pri ljudeh nahajajo na vratu pod čeljustjo, njihovo povečanje pa lahko kaže na povečano delovanje imunskega sistema, ki ga sprožijo različne bolezni.
V videu si oglejte, kako lahko doma pregledate svojo mačko:
Ne pozabite na življenjske funkcije
Svoji mački vsake toliko časa izmerite tudi srčni utrip in dihanje, da boste dobili občutek, kakšne so njene normalne vrednosti življenjskih funkcij. Tako boste lažje ocenili, kdaj ima vaša mačka nenavaden ritem dihanja ali spremenjen srčni utrip.
Normalne vrednosti življenjskih funkcij se lahko pri posameznih mačkah med seboj razlikujejo. Tako mačke običajno vdihnejo od 20 do 24-krat na minuto, njihov običajen srčni utrip pa lahko znaša od 140 do 240 udarcev na minuto.
Srčni utrip lahko najbolj natančno izmerite na femoralni arteriji, ki se nahaja na notranji strani stegen. 15 sekund štejte udarce srca, dobljeno število pa pomnožite s štiri – tako boste dobili število udarcev srca na minuto.
V videu si oglejte veterinarske nasvete za merjenje temperature mačk:
Merjenje telesne temperature je lahko pri mačkah veliko bolj zahtevno kot pri psih, zato se tega loti le malo lastnikov mačk. Vseeno bi bilo dobro, da lastniki mačk vedo, kakšna je običajna telesna temperatura njihovih živali, saj lahko ta niha med 37,7 ° C in 39,4° C.
Sorodne novice
- Domači zdravniški pregled 21. 09. 2011
- Pasjim diabetikom bi morali redno meriti krvni sladkor 26. 09. 2011
- V Nemčiji pomagajo živalim obubožanih 29. 12. 2011