Pasjim diabetikom bi morali redno meriti krvni sladkor
Tako kot pri ljudeh, so tudi pri psih posledice sladkorne bolezni lahko usodne, zato je pomembno, da pri diabetikih s pomočjo injekcij inzulina ohranjamo primerno stopnjo sladkorja v krvi. Ugotovitve avstrijskih veterinarjev kažejo, da nam bi pri tem lahko pomagali tudi nekateri aparati, narejeni za ljudi.
Diabetes je najpogostejša hormonalna bolezen psov in mačk, pri kateri trebušna slinavka ne proizvaja dovolj hormona inzulina, ki skrbi za uravnavanje količine glukoze v krvi. Ta je zaradi tega povišana, kar lahko privede do slepote, sive mrene, odpovedi ledvic in celo smrti.
Pri živalih z diabetesom zato primerno stopnjo glukoze v krvi ohranjajo s pomočjo posebne prehrane in inzulina, pri tem pa je pomembno, da veterinar natančno določ,i koliko inzulina mora prejeti posamezen pes in kdaj.
So meritve pri veterinarju dovolj natančne?
Natančne meritve stopnje sladkorja v krvi navadno opravijo na veterinarskih klinikah, vendar so ti rezultati lahko drugačni od vsakodnevnega stanja obolele živali, saj je količina glukoze v krvi odvisna od količine hrane in gibanja, nanjo pa vpliva tudi stres, ki se lahko pojavi ob obisku veterinarja.
Veliko bolj natančne informacije, potrebne za zdravljenje sladkorne bolezni, bi tako lahko dobili le z meritvami, ki bi bile opravljene v domačem okolju, zato se je veterinarka Nadja Affenzeller iz Univerze na Dunaju lotila raziskave, s katero je skušala odkriti, ali lahko za merjenje glukoze v krvi psov uporabimo tudi sisteme, ki so bili razviti za spremljanje krvnega sladkorja pri ljudeh.
V raziskavi je uporabila izredno natančen sistem GlucoDay, ki lahko opravi meritve širokega spektra in je zato potencialno primeren za uporabo pri živalih. Z njim so merili glukozo v krvi desetih pasjih diabetikov, ki so prejemali inzulin in bili na posebnih veterinarsko predpisanih dietah. Kljub temu, da je zanje veljajo, da prejemajo primerno dozo inzulina, se je izkazalo, da nobeden od psov nima idealnega zdravljenja.
Vsa zdravljenja bi bilo potrebno prilagoditi
Nekateri so tako prejemali prenizke doze inzulina, drugi pa previsoke. Prav tako je bilo pri nekaterih psih potrebno prilagoditi njihovo dieto, pri drugih pa celo vrsto inzulina, ki so ga dnevno prejemali.
“Naše ugotovitve ne pomenijo, da njihovi veterinarji niso dobro opravili svojega dela, ampak kažejo na to, kako težko je določiti primerno zdravljenje brez tako podrobnih informacij,” je pojasnila Affenzellerjeva.
Veterinarka upa, da bo sčasoma tovrstno merjenje glukoze v krvi postalo možno za vse živali s sladkorno boleznijo, saj bi jim tako lahko zagotovili najbolj kvalitetno zdravljenje, ki je sedaj možno le pri ljudeh.
Kakšni so simptomi sladkorne bolezni?
Med najpogostejše in prepoznavne simptome sladkorne bolezni spadajo močno povečanje žeje in količine popite vode, povečano uriniranje, močno povečan apetit in izgubljanje telesne teže. Ker so simptomi podobni simptomov nekaterih drugih bolezni, kot je Cushingova bolezen ali okvare ledvic, je za natančno psotavitev diagnoze potrebno opraviti preiskave krvi in urina.
Sorodne novice
- Domači zdravniški pregled 21. 09. 2011
- V Nemčiji pomagajo živalim obubožanih 29. 12. 2011
- So lahko stroški skrbištva živali tudi nižji? 01. 09. 2011