Žverce in stres
Ob naravnih nesrečah in drugih neprijetnih dogodkih lahko tudi živali doživljajo hude travme, zato so veterinarji univerze v Koloradu, kjer so se pred dvema letoma spopadali s hudimi požari, pripravili nekaj nasvetov za pomoč živalim pod stresom.
„Travmatski dogodki imajo lahko na naše ljubljenčke prav tako močan vpliv, kot ga imajo na ljudi,“ opozarjajo veterinarji univerze v Koloradu, ki so ga leta 2012 prizadeli hudi požari.
Da bi lahko stisko svojih ljubljenčkov omilili, pa jo moramo najprej prepoznati. Stres, strah in anksioznost se pri živalih najpogosteje kažejo kot spremembe v njihovem vedenju:
- Žival noče zapustiti svojega lastnika
- Pomanjkanje apetita in nezbranost, kar lastniki pogosto pripišejo neposlušnosti
- Stereotipno vedenje, kot je hoja v krogu, zibanje ali nemirno prestopanje
- Pretirano sopenje, izpadanje dlake in razširjene zenice
- Lizanje in grizljanje dlake, ki lahko vodi v poškodbe
- Povečana plašnosti – ko se živali ustrašijo raznih zvokov ali nenadnih sprememb, vam to lahko pove, da so bolj napete kot ponavadi
- Skrivanje – to se pojavlja še posebej pri mačkah in lahko vodi tudi v izločanje na neprimernih mestih
Kako jim lahko pomagamo?
„Najprej se morate sami umiriti,“ pravijo veterinarji. Ko boste razumeli, kakšne težave ima vaš ljubljenček, se boste tudi sami lažje umirili in mu pomagali, kar je še posebej pomembno v primeru, ko je žival izredno navezana na svojega skrbnika.
Če se živali znajde v stresni situaciji je bistveno, da ohranite dnevno rutino, ki vključuje hranjenje, sprehode in igro, kar bo vašega ljubljenčka umirilo tudi v nepoznanem okolju. Prav tako ohranite vaše običajne navade, saj jih živali pričakujejo – če je na primer pes navajen, da si mora priboljšek zaslužiti, naj bo tako tudi, ko pride do nepričakovanih dogodkov.
Pri umirjanju napetih živali se lahko poslužujete tudi nekaterih naravnih metod sproščanja, kot je masaža. „Znanstveniki so dokazali, da božanje živali zniža naš krvni pritisk, hkrati pa lahko pomaga pomiriti naše ljubljenčke. Božajte jih s počasnimi gibi s srednjim do zmernim pritiskom – če pokaže znake nelagodja, skušajte na ta način „masirati“ kakšen drug del njenega telesa. Veliko živalim je všeč tudi nežno gnetenje vratu in ramen.“ svetujejo veterinarji.
Stres lahko omilite tudi z eteričnim oljem sivke ali baldrijana, ki pomirjata tako ljudi kot tudi živali, pri mačkah pa lahko uporabite sintetične pomirjajoče hormone Feliway. Poskusite lahko tudi z umirjeno klasično glasbo: „Ko vaš ljubljenček počiva, poskrbite, da ga ne bodo motili nepotrebni zvoki in svetloba. Bolj ko bo prostor, kjer spi in se prehranjuje, miren, bolj zadovoljen bo.“ Globok sproščujoč spanec namreč omili bolečino in živalim pomaga okrevati.
Z vašim ljubljenčkom vadite sproščanje: posedite ga pred sebe in ga najprej vsakih nekaj sekund s priboljškom nagradite za to, da sedi pri miru in ohranja očesni stik z vami. Postopoma podaljšujte čas, ko morajo biti na miru. Za živali pod stresom je to težka naloga, vendar se splača potruditi, saj se bodo s tem umirile: „S to enostavno vajo lahko olajšamo napetost živali in ljudi. Ob izvajanju vaje dihajte globoko, saj včasih živali posnemajo naš ritem dihanja.“
Veterinarji priporočajo tudi, da skušate svoji živali spremeniti odziv na sprožilec stresa tako, da jih zamotite s priboljškom. „Če boste to pogosto počeli, se bo vaš ljubljenček nauči povezati nekaj, kar je bilo v preteklosti zanj grozno, s slastnim priboljškom, zaradi česar bo to situacijo pričel dojemati bolj pozitivno, kar lahko močno zniža stres ob takih dogodkih.“
Poskrbite za telesno vadbo vaših živali. „Utrujen ljubljenček je zadovoljen ljubljenček. Tako kot nas tudi živali gibanje umiri in jih sprosti,“ pravijo veterinarji in opozarjajo, da se na sprehode v teh dneh odpravljajte le zgodaj zjutraj in zvečer.