Živali ne puščajte v avtu
Čeprav se nam zdi, da bodo naše živali brez težav v avtu počakale tistih nekaj minut, ko moramo skočiti po opravkih, je lahko ob sončnih dneh zanje to usodno, saj pri njih do toplotnega udara pride prej kot pri ljudeh.
Tudi na dan, ko so temperature za ljudi prijetne, lahko avtomobil že v nekaj minutah postane prava „pečica“. Ko ima zrak le 25° C, lahko temperature v avtu, parkiranem v senci, krepko presežejo 30 stopinj, če je avtomobil parkiran na soncu pa lahko dosežejo tudi do 70° C.
Pri tem živalim v avtu odprto okno ne pomaga kaj dosti, zato nikoli ne puščajte živali samih v avtu, če morate skočiti po nujnih opravkih – če vaše žverce ne morejo z vami, jih raje pustite doma. Tudi, če pustite avto delovati in prižgete klimatsko napravo, to ni najboljša odločitev – že večkrat se je namreč zgodilo, da je prišlo do smrti živali, ko je klimatska naprava odpovedala ali zaradi pregretja motorja pričela namesto hladnega v kabino pihati vroč zrak.
Toplotni udar je lahko usoden
Živalim, ki se ohlajajo predvsem s sopenjem, razgret zrak v avtomobilu onemogoča, da bi spustile svojo telesno temperaturo, zaradi česar lahko že v 15 minutah pride do vročinske kapi. Če telesna temperatura živali za dalši čas preseže 41° C ali za zelo kratek čas preseže 42° C, je to lahko za naše ljubljenčke smrtno nevarno, saj jim zaradi tega grozi odpoved več notranjih organov. K temu so še posebej nagnjene živali z epilepsijo, povečanim delovanjem žleze ščitnice, živali z boleznimi srca in dihal ter pasme s kratkimi gobčki.
Simptomi toplotnega udara
- povišana telesna temperatura
- pospešen in šibak srčni utrip
- oteženo dihanje
- modrikaste vidne sluznice
- drhtenje
- krči
- opletajoča hoja
- nezavest
Kako jim lahko pomagamo?
Najbolj pomembno je, da pregreto žival čim prej ohladite. Takoj jo premaknite v hladen prostor ali vsaj v senco in ji ponudite hladno (ne premrzlo) vodo. Če sprva noče piti, ji nežno zmočite dlesni, vendar je ne silite s pitjem. Pije naj postopoma, zato ji vodo ponudite večkrat v manjši količini.
Živali ne polivajte z mrzlo vodo, saj lahko pri prehitrem ohlajanju pride do šoka. Za ohlajanje raje uporabite mokre brisače, ki jih najprej položite na tace, trebuh in za vrat. Če gre za težji primer toplotnega udara, jo lahko na teh mestih tudi polijete z mlačno vodo. Z ohlajanjem prenehajte, ko vaši živali telesna temperatura pade na 39° C.