Zakaj mačke gnetejo
Vsak lastnik mačke je verjetno že doživel, da se mu je njegova kosmatinka zavlekla v naročje in ga pričela masirati. Takšno vedenje kaže, da se mačka počuti udobno in sproščeno, hkrati pa s tem tudi označuje teritorij.
“Gnetenje” je vedenje, ki je značilno za vse domače mačke – ko so sproščene in zadovoljne izmenično stegujejo prednje tačke, pri tem nekatere s krempeljci zagrabijo podlago, druge gnetenje pospremijo s predenjem, spet tretje pa ob tem celo sesajo tkanine, ki jih gnetejo.
Ostanek mačjega otroštva
Nekateri strokovnjaki pravijo, da bi lahko izvor gnetenja iskali v divjih prednikih naših domačih mačk, ki so si na ta način poteptali rastlinje, da so si naredili počivališče – po tem, ko mačke gnetejo namreč pogosto zaspijo.
Še bolj verjetna je razlaga, da gre za ostanek vedenja mladičev, ki ga ohranijo tudi odrasle živali.
Z gnetenjem materinega seska namreč mačji mladiči med sesanjem stimulirajo izločanje mleka. Pri tem mladički, tako kot veliko odraslih mačk, predejo. Obe vedenji sta povezani z občutkom ugodja, nekateri strokovnjaki zato menijo, da gnetenje stimulira mačko, saj se zaradi njega počuti še boljše.
Ker imajo mačke na blazinicah žleze, s katerimi izločajo svoj individualni vonj, z gnetenjem tudi označujejo teritorij. S tem, ko nam premasirajo naročje, nam mačke torej sporočajo, da se v naši družbi počutijo varno, sproščeno in srečno, hkrati pa gnetenje izkoristijo tudi za to, da med vrsticami povejo še: “Moj si!”
Poskrbite, da ne pride do prask
Da bo takšno crkljanje udobno tako za vašo mačko, kot tudi za vas, poskrbite, da ne bo imela predolgih krempljev, pri preprečevanju prask pa si lahko pomagate tudi z odejo, ki jo namestite v naročje, ko bo vaša mačka pričela gnetilno seanso.
Z nekaj vaje in usmerjanja lahko tako dobite tudi osebnega maserja:
Sorodne novice
- Mucke lahko naučimo nežne igre 13. 12. 2011
- Mačke – mojstrice dremanja 31. 01. 2012
- Tudi živali potrebujejo zaščito pred soncem 27. 07. 2011