Ugasnimo luči in pomagajmo netopirjem
Netopirji so ene od živali, ki jih svetlobno onesnaževanje najbolj prizadene, zato so tokratno mednarodno noč netopirjev na Goričkem posvetili ravno tej problematiki.
Svetlobno onesnaževanje je nenadzorovano uhajanje svetlobe iz umetnih virov izven cilja osvetlitve – zaradi tega prihaja do žarenja nočnega neba nad mesti, posledice pa so veliko hujše kot le nepotrebno trošenje energije. Svetlobno onesnaževanje negativno vpliva na biosfero, moti selitve ptic, ogroža kolonije netopirjev, moti gnezdenje želv ter ogroža številne vrste žuželk, od katerih spada mnogo vrst k pomembnim opraševalcem.
Netopirji negativni vpliv svetlobnega onesnaževanja čutijo od zgodnje pomladi do pozne jeseni, ko se vsak dan ob mraku odpravljajo na lov. „Večerni čas izleta netopirjev iz zatočišča je odvisen od jakosti svetlobe in bolj ali manj sovpada s časom sončnega zahoda. Tuje raziskave so pokazale, da zaradi umetne osvetlitve izletnih odprtin netopirji izletijo iz zatočišča kasneje kot običajno. Ta zakasnitev lahko vodi do podhranjenosti netopirjev, saj zamudijo višek žuželk ob mraku,“ pravijo v Slovenskem društvu za proučevanje in varstvo netopirjev (SDPVN).
Verjetno bi ob tem marsikdo pomislil, da netopirji višek žuželk ob mraku lahko nadomestijo z žuželkami, ki jih privabi ista razsvetljava, ki moti njihovo izletanje, a temu ni tako. „Umetne svetilke namreč zmanjšujejo številčnost in raznovrstnost žuželk, poglavitne hrane netopirjev. Zaradi tega se lahko zmanjšata tudi število in raznovrstnost netopirjev,“ dodajajo v SDPVN.
Osvetljevanje izletnih odprtin netopirjev je sicer v Sloveniji prepovedano z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja.
Ob mednarodnih nočeh netopirjev tudi o svetlobnem onesnaževanju
Zaradi škodljivega vpliva svetlobnega onesnaževanja na netopirje so se v Krajinskem parku Goričko odločili, da letošnjo, že 15. mednarodno noč netopirjev posvetijo prav tej problematiki.
V petek, 6. septembra vas skupaj s SDPVN vabijo na prireditev "Vgasnimo posvejte v občini Hodoš”, na kateri bodo ob 18.00 uri v kulturni dvorani občine Hodoš v seriji pre vanj spregovorili o vplivih svetlobnega onesnaževanja na človeka in živali.
Zdravnica prim. mag. Branka Belović iz Zavoda za zdravstveno varstvo Murska Sobota bo spregovorila o vplivu svetlobnega onesnaževanja na zdravje ljudi, Monika Podgorelec iz SDPVN o vplivu nočne svetlobe na netopirje in druge živali, Tanja Premoša iz organizacije Temno nebo Slovenije bo obiskovalcem dala nasvete kako zmanjšati svetlobno onesnaževanje v svojem bivalnem okolju, Bojan Jandrašič iz organizacije Astra ad astra pa bo spregovoril o pomenu temnega neba za opazovanje zvezd.
„Po pogovoru se bomo sprehodili do evangeličanske cerkve (predvidoma okoli 19.30), kjer bomo prisluškovali netopirjem z ultrazvočnimi detektorji. Ob jasnem nebu bomo opazovali zvezde in planete,“ še obljubljajo organizatorji.