Tatinski leopard
Biologi so šele ob pregledu posnetkov foto-pasti ugotovili, kdo je tat, ki jim je ukradel eno od kamer. Izkazalo se je, da jo je za igračo zamenjal kar eden od snežnih leopardov!
Biologi, ki raziskujejo biotsko raznovrstnost določenega območja, pri tem pogosto uporabljajo avtomatske foto-pasti, ki poslikajo živali po tem, ko te sprožijo senzorje gibanja.
Občasno na fotografijah odkrijejo tudi nepričakovane obiskovalce – tako so foto-pasti že večkrat “ujele” turiste ter celo krivolovce, raziskovalci organizacije Fauna & Flora International pa so s pomočjo fotografij uspeli odkriti nenavadnega tatu, ki jim je ukradel eno od njihovih kamer.
Tudi velike mačke imajo rade svetleče igračke
Skupina biologov je preteklo leto v sodelovanju z organizacijo Panthera preučevala živalski svet naravnega rezervata Zorkul na meji med Afganistanom in Tadžikistanom. Med najbolj impresivne živali, ki živijo na tem območju, vsekakor sodijo snežni leopardi, ene najbolj ogroženih velikih mačk na svetu, katerih populacije je zaradi krivolova in izgube naravnega okolja v zadnjih šestih letih upadla za petino.
Ker so leopardi plašne živali, je njihovo število in ključne habitate težko določiti, zato so za ohranjanje njihovega naravnega okolja izredno pomembni podatki, ki jih raziskovalci pridobijo s pomočjo foto pasti.
Posamezne predstavnike vrste lahko namreč identificirajo na podlagi fotografij, saj ima vsaka mačka edinstven vzorec. Pri navadno nastavijo po dve kameri skupaj, da mačko poslikata z obeh strani.
Da bi boljše raziskali vedenjske navadne snežnih leopardov, so raziskovalci na območju rezervata Zorkul nastavili 11 kamer. Z njihovo pomočjo so odkrili, da na tem območju živi pet snežnih leopardov, med njimi pa so tudi mladiči.
Ko so čez tri mesece kamere pobrali, so ugotovili, da je ena od njih izginila. Šele ob pregledu posnetega materiala se je izkazalo, da je bil tat, ki je odnesel izginulo kamero, eden od mladičev snežnega leoparda.
Oglejte si posnetek mačjega tatu:
Biologi mačjemu tatu seveda niso zamerili, saj so s pomočjo posnetkov potrdili, da na tem območju živi populacija snežnih leopardov, ki se očitno uspešno razmnožuje. „Ker je gostota populacij snežnih leopardov redka, moramo za ohranitev vrste zaščititi obširna območja,“ je pojasnil dr. Alex Diment iz FFI. „Ta raziskava je odkrila, da na območju gorovja Wakhan živi veliko število snežnih leopardov, kar kaže na to, da je regija ključna za ohranjanje teh velikih mačk.“
„Tadžikistansko gorovje Pamir predstavlja pomemben koridor, ki povezuje snežne leoparde, ki živijo severno in južno od te regije, kar pomaga zagotavljati genetsko raznolikost vrste,“ je dodal dr. Tom McCarthy, direktor programa za ohranjanje snežnih leopardov pri organizaciji Panthera. Po njegovem mnenju rezultati te raziskave kažejo, da je za ohranitev ogroženih snežnih leopardov še vedno upanje.
Sorodne novice
- Vrnitev perzijskih leopardov 06. 12. 2011
- V Boliviji odkrili rekordno število jaguarjev 17. 11. 2011
- Po več kot 60 letih fotografirali redkega leoparda 31. 10. 2011