Švicarji pozdravili nosorogca
V baselskem živalskem vrtu je pretekli teden na svet pokukal mali indijski nosorog, pri rojstvu katerega je bila prvič prisotna še ena nosoroginja.
Mladiček, ki so ga poimenovali Kiran ('sončni vzhod') je ob rojstvu tehtal 68 kilogramov, visok pa je bil 168 centimetrov. Z mamo, 31-letno Elloro sta takoj vzpostavila ljubeč odnos.
Pri Kiranovem rojstvu je bila prisotna tudi njegova tri leta starejša sestra Henna. To v živalskih vrtovih v Evropi sicer ni navada, kljub temu, da je takšno vedenje v naravnem okolju za nosoroge nekaj povsem običajnega. V živalskih vrtovih starejše mladiče med rojstvom novega člana družine premestijo, da bi zagotovili varnost novorojenčka.
Henna je bila na začetku zaradi spremembe nekoliko vznemirjena, a se je kmalu navadila na svojega novega bratca – vsi trije tako zdaj večino časa preživijo skupaj.
Indijski nosorog je ena od treh vrst azijskih nosorogov, ki jih lahko najdemo v odročnih močvirnatih travnikih Indije in Nepala. Odrasli indijski nosorogi tehtajo več kot dve toni, njihova posebnost pa je, da imajo samo en rog. Njegovo telo obdajajo zaplate debele kože, kar mu je prislužilo naziv “oklepljenega” nosoroga.
Vrsto je močno prizadel lov, saj so njihovi rogovi zelo cenjeni v tradicionalni medicini. V naravnem okolju jih trenutno živi manj kot 3000, zato so v mednarodni konvenciji CITES opredeljeni kot ranljiva vrsta. V ujetništvu v okviru programa ohranjanja indijskih nosorogov živi le 54 predstavnikov vrste.
Kiran je Ellorin osmi mladič in 34. nosorogec, rojen v živalskem vrtu Basel Zoo. Ta že več kot 20 let koordinira evropski vzrejni program nosorogov, s katerim želijo ohraniti genetsko pestrost v ujetništvu živečih nosorogov, hkrati pa podpira tudi projekt Indian Rhino Vision 2020, ki je posvečen ohranjanju nosorogov v Indiji.