Spoznajmo eksotične živali: Paličnjaki
V septembru ob četrtkih v sodelovanju z društvom BioExo predstavljamo najbolj priljubljene eksotične živali. Tokrat vas vabimo v družbo dolgonogih paličnjakov.
Paličnjaki so žuželke, ki so izredno priljubljene kot domači ljubljenčki. Trenutno je v rod Phasmatodea uvrščenih več kot 3000 vrst paličnjakov, znanstveniki pa še vedno odkrivajo nepoznane vrste teh zanimivih žverc. Paličnjaki so ime dobili po obliki svojega telesa, saj veliko vrst spominja na vejice dreves, nekateri pa so podobni listom.
Eni takšnih so avstralski paličnjaki, ki z upognjenim repom sicer marsikomu izgledajo kot škorpijoni, vendar so povsem nenevarni. Njihovo bodičasto telo posnema avstralsko grmičevje, da bi bila kamuflaža popolna, pa pri premikanju oponašajo gibanje listja v vetru.
Posebnost paličnjakov je tudi to, da se lahko razmnožujejo nespolno, saj samice izležejo oplojena jajca, ne da bi se parile s samcem. Iz takšnih jajc se vedno izležejo izključno samice, zato se lahko kaj hitro zgodi, da se nam paličnjaki prekomerno namnožijo.
„Posebej vietnamski ali navadni paličnjaki se pogosto kar preveč namnožijo in je teh izredno veliko. Na srečo jih lahko s kom izmenjamo ali uporabimo kot hrano za žužkojede kuščarje, zagotovo pa teh paličnjakov ne smemo spuščati v naravo,“ opozarja predsednica društva BioExo, Nika Fon Leben.
Avstralski paličnjaki se prehranjujejo z listi robid, malin in vrtnic, pa tudi z mladimi listi leske, nekatere vrste paličnjakov pa lahko jejo le eno vrsto hrane, zato se pred nakupom paličnjaka vedno pozanimajte, kaj je za določeno vrsto najbolj primerna hrana.
Prodajalca povprašajte tudi, kakšno temperaturo potrebuje vaša izbrana vrsta paličnjaka, saj je za nekatere dovolj že sobna temperatura, drugi pa v terariju potrebujejo temperature tudi do 30° C.
Oglejte si še več nasvetov za oskrbo paličnjakov: