Severni medvedek s človeškimi rejniki
Pred mesecem dni se je na Danskem skotil polarni medvedek, vendar je njegova mama imela premalo mleka, da bi lahko poskrbela zanj, zato so njegove “dojile” postali kar oskrbniki živalskega vrta.
Mladička so poimenovali Siku, kar v grenlandščini pomeni "led", zanj pa bodo tri oskrbniki prvo leto njegovega življenja morali skrbeti 24 ur na dan.
Trenutno ga takole hranijo vsaki dve uri:
Posnetek je nastal, ko je bil Siku star 16 dni. Takrat je tehtal 1700 gramov, v dobrih dveh tednih pa se je njegova teža že podvojila!
Včeraj je medvedek, ki je že postal prava spletna zvezda, prvič odprl oči – njegove fotografije in posnetke si lahko ogledate tudi na njegovi Facebook strani!
Iz malega zraste veliko
V naravi se mladiči polarnih medvedov skotijo med novembrom in februarjem. Ob kotitvi slepi in gluhi medvedki tehtajo manj kot kilogram, njihovo telo pa pokriva mehak kožušček. Mama prve tri mesece, ko mladičke intenzivno doji, ne zapušča brloga.
Iz brloga se odpravijo šele, ko ko imajo medvedki 10 do 15 kilogramov, nato pa se do dva tedna še vedno zadržujejo v bližini brloga, da si lahko medvedka obnovi moči, mladiči pa se navadijo hoje in igre. Po 12 do 15 dneh se odpravijo na dolgo pot od njihovega brloga do zamrznjenega morja, kjer lahko medvedka znova po dolgem posti lovi tjulnje.
Mladiči z materjo preživijo dve leti in pol, nato pa jih samica napodi ali zapusti. Nekateri mladički skupaj potujejo in iščejo hrano še nekaj tednov ali celo mesecev, potem pa se odpravijo vsak svojo pot.
Iz majhnih kepic sčasoma zrastejo največji kopenski mesojedci, ki si ta naziv delijo z medvedi kodiaki - ko odrastejo, samci tehtajo od 350 do 680 kg, samice pa 150 do 250 kilogramov.
Sorodne novice
- Siku in sneg 08. 02. 2012
- Žverce priporočajo: Svet mladičkov 16. 01. 2012
- Video: Mladi jaguar raziskuje okolico 06. 09. 2011