Ob ruski obali plava beli orka
Ob obali ruskega polotoka Kamčatka so znanstveniki odkrili prvega odraslega, popolnoma belega kita orko. Samec je kljub nenavadni obarvanosti zdrav in v svoji jati živi običajno življenje.
Velikega samca, ki so ga poimenovali Ledena gora (Iceberg) so odkrili ruski znanstveniki in študentje, ki skupaj z mednarodnim društvom za ohranjanje kitov in delfinov WDCS delujejo v okviru projekta Far East Russia Orcas Project.
Oglejte si posnetek belega orke in njegove jate:
V preteklosti so sicer že opazili bele kite različnih vrst – nazadnje je pozornost javnosti pritegnil avstralski beli kit grbavec, ki so ga poimenovali Migaloo, za kite vrste beluga pa je značilno, da so vsi popolnoma bele barve.
Prvi bel odrasel samec
Pri orkah pa so do sedaj odkrili le bele mladiče – eden od njih je živel tudi v ujetništvu v Kanadi, kjer je zaradi zdravstvenih težav, povezanih z njegovo depigmentacijo poginil leta 1972. Orke sicer spolno dozorijo pri 15 letih, samci pa lahko živijo tudi 50 do 60 let.
“V Rusiji smo do sedaj odkrili še dve beli orki, vendar je šlo za mlade živali, v tem primeru pa gre za prvi primer belega odraslega samca,” je za BBC pojasnil Erich Hoyt iz WDCS. “Njegova hrbtna plavut je dolga dva metra, kar pomeni, da je star vsaj 16 let – glede na to, da je že zabrazgotinjena, pa je lahko tudi nekoliko starejši.”
Belega kita v svoji jati živi čisto običajno življenje: “Orke vse življenje ostanejo v jati njihovih mater, kot smo lahko opazili tudi Ledena gora plava za svojo mamo, ob njem pa so njegovi bratje.”
Albinizem ali levkizem?
Vzrok nenavadne pigmentacije kita ni znan, vendar raziskovalci niso naklonjeni odvzemu tkiva živali za biopsijo, zato upajo, da bodo več o vzrokih za belo pigmentacijo izvedeli s podrobnejšim opazovanjem Ledene gore.
Pri tem si bodo pomagali tudi z barvo oči kita. Če so te rdeče, gre za albinizem - pomanjkanje pigmenta melanina, če pa so njegove oči pigmentirane, gre najverjetneje za levkizem, za katerega je značilno pomanjkanje vseh kožnih pigmentov.