Kako hitro se starajo psi?
Stara ljudska modrost pravi, da se pes v enem letu postara za sedem “človeških” let, kar seveda ne velja. Natančnejše raziskave so namreč pokazale, da je staranje psov odvisno od večih dejavnikov.
Ocena, da se v enem koledarskem letu pes postara enako, kot se bi človek v sedmih letih izvira iz časov, ko so psi v povprečju dočakali okoli 10 let, ljudje pa približno 70 let – statistična ocena je bila tako enostavna, a žal neustrezna. Staranje psa je namreč v največji meri odvisno od njegove velikosti.
Tako se prvih nekaj let večji psi starajo počasneje kot manjši psi in potrebujejo več časa, da prerastejo “pasjo puberteto” in dosežejo spolno in vedenjsko odraslost. Nekako pri treh letih dohitijo pse manjših pasem, od takrat dalje pa se starajo veliko hitrejše kot njihovi manjši kolegi.
Psi manjših pasem zato v povprečju živijo veliko dlje kot večji psi, večji psi pa se prej pričnejo vesti kot pasji seniorji.
Avtorji knjige Understanding your dog for Dummies (Razumevanje psa za telebane) so združili rezultate večih raziskav in pripravili preprosto tabelo, s katero boste lažje ocenili “človeško” starost svojega kosmatinca:
Poleg velikosti pa kaže, da na staranje vplivajo še drugi dejavniki, med katerimi je tudi oblika lobanje psa.
Tako se počasneje starajo in tudi dosežejo višjo starost tisti psi, ki majo bolj špičaste smrčke in so po obliki glave bolj podobni volkovom. Po drugi strani se psi s potisnjenim smrčkom, kot so buldogi in mopsi, starajo hitreje in živijo krajša življenja.
Seveda pa vsekakor velja tudi, da lahko pes, za katerega dobro skrbimo, živi veliko dlje od povprečja, značilnega za njegovo pasmo, velikost ali obliko.
Povzeto po: Stanley Coren in Sarah Hodgons - Understanding your dog for Dummies